MARTIN. Katedra humánnej geografie a demografie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) a Výskumné demografické centrum pri Infostate vydali unikátnu publikáciu o doterajšom a budúcom vývoji (až do roku 2035) jedenástich najväčších miest Slovenska. Nazvali ju Perspektívy, riziká a výzvy demografického vývoja najväčších miest Slovenska. Zahrnuté sú v nej mestá Bratislava, Košice, Prešov, Žilina, Nitra, Banská Bystrica, Trnava, Trenčín, Martin, Poprad a Prievidza.
Publikácia sa zaoberá otázkami, prečo sa mestá rýchlo menia, ako sa menia, ako budú vyzerať o 25 – 30 rokov, aké sú imigračné a emigračné predpoklady a čo je možné s demografickým vývojom urobiť.

„Doposiaľ nebola na Slovensku, ale ani v okolitých krajinách publikovaná taká detailná analýza demografického vývoja aj za jednotlivé mestá. Obyčajne sa robia demografické analýzy iba na celoštátnej úrovni,“ uvádza dôvod, prečo publikácia vznikla, Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.
„V tejto štúdii je každé mesto spracované jednotnou metodikou a v troch scenároch. Stredný je najpravdepodobnejší, nízky a vysoký scenár zasa predstavujú pomyselnú hranicu, za ktoré by vývoj nemal ísť,“ popisuje metodiku skúmania.
Najväčšie mestá nie sú rovnaké
Najväčšie mestá netvoria jednoliaty celok. V mnohých ohľadoch sa odlišujú, ale v mnohom sú si podobné.

„Ani v jednom meste nedosahuje úhrnná plodnosť hodnotu dve deti na jednu ženu, čo sa považuje za tzv. záchovnú hodnotu pre veľkosť populácie, ak sa neberie do úvahy migrácia. Aktuálne iba v Bratislave je plodnosť vyššia ako na celom Slovensku, v ostatných mestách je v zásade rovnaká alebo nižšia ako celoslovenská hodnota,“ uvádza Branislav Bleha, demograf z UK.