MARTIN. Martinčanov, ktorí na svojej minulotýždňovej prechádzke kráčali popri Sklabinskom potoku (známejšom pod zľudoveným pomenovaním Jordán) prekvapilo, že na dosť dlhom úseku bol úplne vyschnutý. Voda v ňom nie je v okolí sídliska Košúty, presnejšie od sútoku s Bôrovským potokom smerom na Tomčany, a to v dĺžke až dva kilometre, čo je doposiaľ najviac.
„Je to smutný pohľad. Dažďa je tento rok veľmi málo a zrejme to sa podpísalo pod stav Jordánu. My ľudia sa nepekne správame k prírode a ona nám to potom asi takto vracia,“ zamýšľal sa Martinčan Pavol bývajúci v časti Košúty 2.
Vlaha poriadne chýba
Na situáciu nás upozornil aj amatérsky meteorológ a ekologický aktivista Róbert Tomčík z Martina. Hovorili sme s ním koncom minulého týždňa.
„Vyschol už 1. augusta. Prietok vody v ňom teraz je len pol litra za sekundu a vyschnutá časť sa stále predlžuje. Počas nedávnej silnej búrky, kedy bol úhrn zrážok šesť milimetrov, sa voda v potoku obnovila na dva dni, ale už je opäť preč,“ opisuje Tomčík a dodáva, že aj tohtoročný august je, čo sa týka množstva dažďa, výrazne podpriemerný.
„Zatiaľ padlo len 16 mm zrážok a normál je pritom 81 mm. Vlaha prírode poriadne chýba,“ vykresľuje Róbert Tomčík.
Okrem extrémne horúceho počasia nedostatku dažďa sa pod vyschnutie Jordánu pravidelne podpisuje ešte niekoľko faktorov. Veď podľa ekológa Jána Topercera vyschol tento potok za posledných dvanásť rokov už aspoň desaťkrát.
Negatívne zásahy do koryta
„Väčšinu povodia mu odstránili a tok má rozkolísanejšie prietoky. Už len desať percent povodia Sklabinského potoka sa nachádza v lese, zvyšok je v poľnohospodárskej krajine a tá bola kedysi postupne skolektivizovaná. Už za minulého režimu sa tiež rozorávali medze či bezhlavo odvodňovala krajina,“ menuje negatívne zásahy do prírody Ján Topercer.
Dôsledok to má asi taký, že keď je v Jordáne veľa vody, tak tá vytečie potom do okolia a keď naopak menej, tak skrátka vyschne. Z jeho dna tak postupne miznú rôzne druhy živočíchov. Bez vody sa tam dusia ryby či raky.
„Turčania tiež vodou z tohto potoka zavlažujú svoje trávniky,záhrady či futbalové ihrisko, čo počas sucha dokáže tok úplne vycucať, najmä ak so zmenami klímy ubúda zrážok,“ hovorí ekológ a dodáva, že okrem Jordánu už voda zmizla aj v ďalších tokoch z regiónu.
„Napríklad pri Diviakoch na Mošovskej pahorkatine je takisto suchých niekoľko potokov, len do týchto končín ľudia príliš nechodia, tak o tom nevedia,“ dodáva na záver.