Celoslovenské štatistiky vývoja kriminality hovoria jasnou rečou. V tomto roku sú čísla v porovnaní s minulými najnižšie. Aj v našom kraji? Aj v Turci?

- V rámci Žilinského kraja bolo za prvých sedem mesiacov roku 2018 zaevidovaných celkom 4 629 trestných činov, v rovnakom sledovanom období roku 2017 ich bolo približne o tristo viac. Za ten istý čas bolo v tomto roku objasnených 3 024 trestných činov, v minulom roku 2 957 trestných činov, percento objasnenosti vzrástlo na 65,33 percenta. Policajné štatistiky nerozdeľujú okresy Martin a Turčianske Teplice, pracujú s jedným „policajným okresom“ Martin. V sledovanom období roku 2018 polícia zaevidovala v tomto teritóriu 787 trestných činov, v minulom roku to bolo 843, medziročný pokles – 56 vecí. Celková objasnenosť sa v obidvoch sledovaných obdobiach pohybovala na úrovni 65 %.
Je Turiec z hľadiska čísel kriminality iný, ako ostatné regióny v kraji?
- Policajný okres Martin patrí čo do rozlohy a počtu spáchaných trestných činov medzi dva „väčšie“ okresy, spolu s okresom Žilina. Štruktúra trestnej činnosti a aj jej dynamika, teda pokles počtu trestných činov, sa nevymyká z rámca ostatných okresov kraja.
V rámci Slovenska výrazne klesli najmä čísla majetkovej kriminality, teda vykrádačky bytov, obchodov, a to takmer o dve tretiny. Je to podobné aj v Žilinskom kraji?
- Opäť si pomôžeme štatistikou. Počet trestných činov majetkovej povahy v rámci kraja medziročne klesol o 307 vecí, z počtu 1 784 v roku 2017 na 1 477, krádeže vlámaním do bytov medziročne klesli o 50 skutkov.
Možno to považovať za trend? Čomu sa pripisuje tento pokles?
- Svoje zohráva zvyšujúca sa úroveň života ľudí. Všeobecne máme viac finančných prostriedkov, čo prispieva k úbytku krádeží „príležitostnými zlodejmi“. Keďže ale majetková trestná činnosť dosť úzko súvisí s drogovou trestnou činnosťou, lebo páchatelia si krádežami zabezpečujú financie na nákup drog, prispela k tomu aj polícia. Zvýšenou činnosťou na poli drogovej kriminality zo strany policajného zboru sa nám podarilo znížiť aj majetkovú kriminalitu majetkovú. V sledovanom období roku 2018 sme v kraji celkovú objasnenosť majetkovej kriminality zvýšiť o 6,21 percenta, teda na hodnotu 46,51 percenta.
Ubudlo – dosť výrazne – aj krádeží áut. Ako sa to dá dokumentovať na číslach kraja?
- Počet prípadov krádeží motorových vozidiel klesol medziročne o 13 prípadov z počtu 129 v roku 2017 na 116 v roku 2018. Aj napriek poklesu počtu prípadov sa nám podarilo objasniť v rámci Žilinského kraja v roku 2018 o 8 prípadov krádeží motorových vozidiel viac ako rok predtým. Štatisticky – objasnenosť sa zvýšila o 12,11 percenta na úroveň 58,62 percenta.
Eviduje polícia v Žilinskom kraji lokality či mestá, v ktorých sa autá kradnú viac ako inde?
- Krádeže motorových vozidiel sú spájané najmä s turistickými oblasťami. Ide o okolie vodných plôch, lokality s turistickými atrakciami, ako sú vodné svety, hrady, zámky, turisticky atraktívne horské lokality. Ak mám byť konkrétna, najviac krádeží áut máme v okrese Dolný Kubín – za sedem mesiacov roka tam zlodeji ukradli 30 áut. No najviac krádeží tu bolo aj objasnených, štatisticky 76,67 percenta. Druhým okresom, kde máme s krádežami áut najviac práce, je Žilina, za sedem mesiacov tu zlodeji ukradli 28 vozidiel, nájsť sa podarilo polovicu z nich. Najmenej prípadov krádeží áut v kraji je v okrese Martin, v tomto roku tu zlodeji odcudzili 12 áut.