MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE. Turčianske mestá a dediny si v minulom týždni dôstojne pripomenuli 74. výročie Slovenského národného povstania. Na mnohých miestach sa pri pamätníkoch kládli vence, pálili partizánske vatry, organizovali športové podujatia.
Žiadna formalita, ale tradícia
„Veľmi sa teším z toho, že sa takého spomienkové akcie po celom našom regióne konajú. Pritom nejde o žiadnu formalitu, naopak, mnohé podujatia venované SNP majú u nás dlhoročnú tradíciu. Napokon, v Turci už od roku 1943 vznikali prvé partizánske skupiny a ľudia z nášho regiónu sa významnou mierou postavili na odpor proti fašistom a ich domácim prisluhovačom. Neváhali vziať osud svojej krajiny do vlastných rúk, nezištne bojovali za slobodu a mnohí pritom položili životy,“ povedal Radomír Žingor, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Martine a syn významného partizánskeho veliteľa, ktorý bol po vojne vo vykonštruovanom politickom procese obvinený z velezrady a popravený.
„Aj preto mali pre mňa i moju rodinu výročia SNP rôzny charakter. Prvé boli oslavné, neskôr smutné a aj veľmi boľavé. Pravda sa roky krivila, zatajovala, totalitná moc si ju prispôsobovala na svoj obraz. Teraz je už opäť všetko tak, ako má byť,“ povedal Radomír Žingor, ktorý si v stredu na celoštátnych oslavách SNP v Banskej Bystrici z rúk Andreja Kisku prevzal ďakovnú medailu prezidenta SR.
Pocta i zadosťučinenie
Hlava štátu ju in memoriam udelila účastníkom povstania Rudolfovi Viestovi, Jánovi Golianovi, Júliusovi Noskovi, Karolovi Pekníkovi, Jánovi Černekovi a Turčanovi Viliamovi Žingorovi.
„V prvom rade ma to prekvapilo, ale aj dojalo. Pre našu rodinu je to veľká pocta i zadosťučinenie.
Teším sa z toho, že som sa takejto chvíle mohol dožiť,“ povedal na margo slávnostných okamihov Radomír Žingor.
Vyslovili mená obetí
Nezvyčajný priebeh mali i oslavy SNP v Turčianskych Tepliciach pod Bôrom.
Na tomto mieste je pochovaných 120 zo 184 ľudí, ktorých fašisti zákerne zavraždili od novembra 1944 do januára 1945.

Ich telá, vrátane 14 detí a 48 žien, sa po oslobodení našli v protitankovom zákope na rozhraní chotárov Dolného Turčeka a Skleného.
„Žiaľ, iba k osemnástim obetiam vieme priradiť mená. Ostali zapísané v rôznych dokumentoch, ale ešte ich nikto nikdy nahlas nevyslovil pri takejto príležitosti. Bolo mi cťou tak po prvý raz urobiť,“ povedal Igor Hus, primátor Turčianskych Teplíc.