MARTIN. Už o pár týždňov, zrejme začiatkom novembra, sa opäť rozsvietia semafory na frekventovanej križovatke Kohútovej a Jesenského ulice pri kostole v Martine.
Vypnuté sú už viac ako rok. Dôvodom bola zmena organizácie dopravy po otvorení Obchodného centra Galéria, ktorá sa teraz riadi pomocou inteligentnej svetelnej signalizácie a kamerového systému.
Nové neladia so starými
Nové semafory, ktoré v okolí obchodného centra vybudovali, nie sú nastavené na časový interval, ale na hustotu premávky z ulíc.
Znamená to, že ak sa napríklad po otvorení rámp na železničnom priecestí preplní Bernolákova ulica, tak systém to zaregistruje a semafor z červenej automaticky prepne na zelenú.
Staré semafory v okolí kostola túto funkciu nemajú, a preto ich vymenia za nové, ktoré umožnia prejazd vozidiel na zelenú vlnu.
„Pôjde o prvú etapu výstavby semaforov. Bude ju robiť martinská firma KV-MONT za 80-tisíc eur, čo je suma, ktorá vzišla z verejného obstarávania,“ podotkol Imrich Žigo, viceprimátor Martina.
Pri pošte až o rok
Vymeniť bude treba ešte semafory pri pošte, ktoré treba zosúladiť s novými, čo sa má udiať až na budúci rok. Náklady sa odhadujú na 50-tisíc eur.
Na túto výmenu okrem motoristov netrpezlivo čakajú najmä obyvatelia bytoviek na Mudroňovej ulici.
„Intenzívnejšou dopravou sa nám zhoršila kvalita bývania. Tí, čo máme okná pri ceste, doslova trpíme. Všetko počuť. Okná aj v lete musia byť zatvorené. Problém je i s vetraním. Do bytu si nepustíte svieži vzduch, ale výfukové plyny. Teraz, keď pre červenú na semafore pri Draxlerovej ulici stoja autá priamo pod oknami, je to ešte horšie,“ povedala nám ešte začiatkom roka Ľudmila Lukáčová.
Prioritou bezpečnosť
Výstavbu nových semaforov pri kostole mesto uprednostnilo po konzultáciách s dopravným inšpektorátom.
„Prioritou je bezpečnosť chodcov a aj eliminácia častých kolízií na križovatke Kollárovej a Jesenského ulici,“ vysvetlil Imrich Žigo.
Faktom je, že chodci pri vypnutých semaforoch majú pri kostole problém prejsť z jednej strany na druhú.
Horšie sa však chodcom prechádza aj pri Národnom cintoríne alebo hoteli Turiec. Kým boli semafory pri kostole, resp. na Jesenského ulici v prevádzke, tak mali väčšiu možnosť vstúpiť do vozovky. Pritom by možno stačilo, keby im motoristi pri priechodoch zastavovali. Ale u nás je to skôr výnimka ako pravidlo.