MARTIN. Nedávne rozširovanie martinskej skládky v lokalite Kalnô pri Bambuskách, teda bývalého lomu niekdajšej Schultzovej tehelne, opäť odkrylo množstvo zaujímavých paleontologických nálezov.

Tie tu ľudia začali objavovať už v roku 1910 a početnejšie v 50-tych rokoch 20. storočia. Tentoraz nové skameneliny staré desať miliónov rokov vyšli na svetlo sveta, keď robotníci bagrovali steny starého lomu, v ktorom vznikne ďalšie miesto pre navozené smeti.
Zachovali sa v rastovej pozícii
„Našli sme tam hojný počet rôznych skamenených sladkovodných lastúrnikov, ulitníkov, zuhoľnatené konáre a korene drevín, ale aj celé pne mohutných stromov,“ menuje Andrej Bendík, geológ a zároveň vedúci Múzea Andreja Kmeťa v Martine. Ako ďalej dodáva, najvzácnejším objavom sú zuhoľnatené šišky borovíc a ďalších neurčených ihličnanov priamo v pieskovci.
„Rarita je to preto, lebo nikde na Slovensku sa v žiadnych horninách nenašli v takom množstve celé šišky, maximálne iba ich odtlačky. Nálezy stromov z lokality Kalnô sú ojedinelé v tom, že sa zachovali v rastovej pozícii, čiže v pozícii, v ktorej zahynuli, čo je výnimočné v rámci územia celých Západných Karpát,“ dodáva geológ.