MARTIN. V rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva 2018 v Nitre udelila redakčná rada revue pre kultúrne dedičstvo Pamiatky a múzeá svoje výročné ocenenia za rok 2017. Každoročne sú spomedzi nominácií vybrané najdôležitejšie udalosti a počiny na poli slovenského kultúrneho dedičstva. Aj tento rok boli ocenenia rozdelené do desiatich kategórií.
Dôstojná reprezentácia Turca
Dve ceny putovali aj do Turca.

Cenu v kategórii objav - nález získali Milan Horňák, Janka Stehlíková, Andrej Žitňan a archeologická spoločnosť Via Magna za objav avarského pohrebiska v Bratislave-Podunajských Biskupiciach. Došlo k nemu počas archeologických prác v rámci výstavby bratislavského diaľničného obchvatu.
Za vytvorenie dvoch nových expozícií Príroda Turca a Kmetianum v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine získali Boris Astaloš, Andrej Bendík, Stanislav Očka, Vladimír Straka, Matej Žiak, Martin Kubina, Peter Liška, Alžbeta Lišková, Peter Masár, Dušan Veverka, Eva Králiková, Mária Halmová, Pavel Choma a Slovenské národné múzeum v Martine cenu v kategórii expozícia.
Najviac sa zapotil botanik
Kmeťovo múzeum otvorili vlani po siedmich rokoch rozsiahlej rekonštrukcie. Renovácie išli ruka v ruke i s vynovením všetkých expozícií, ktoré dostali pútavejší a modernejší charakter.
Z aktuálne získaného úspechu mal radosť i Andrej Bendík, vedúci Múzea Andreja Kmeťa, ktorý ocenenie považuje za výsledok svedomitej práce nielen súčasného kolektívu múzea, ale aj ich predchodcov zo 60-tych rokov.
„Ešte väčší význam ako cena má pre nás určite návštevnosť. Pred rekonštrukciou k nám chodilo okolo šesťtisíc ľudí ročne, teraz je to až dvanásťtisíc a my všetci máme z toho veľkú radosť,“ vyslovil sa Andrej Bendík a dodal, že najviac materiálu do expozícií musel zohnať najmä ich botanik.
„Jednotlivé diorámy zobrazujú reálnu prírodu na konkrétnom mieste v Turci, a tak bolo treba z určených lokalít pozbierať autentické kvety, trávu či rastliny,“ dodáva Bendík.
Interaktívne vitríny
Expozícia Príroda Turca je delená na dva celky. Prvá časť, venovaná neživej prírode, prezentuje jednotlivé obdobia geologického vývoja regiónu Turiec a návštevníci tu môžu vidieť ukážky hornín, minerálov a skamenelín typických pre jednotlivé geologické obdobia. Časť venovaná živej prírode zobrazuje v jednotlivých diorámach listnaté a ihličnaté lesy i trávnaté územia, ako aj živočíchy, ktoré v nich žijú. Nechýbajú ani interaktívne prvky s rôznymi zvukmi zvierat.
Expozícia Kmetianum zas približuje dejiny Muzeálnej slovenskej spoločnosti, vďaka ktorej vzniklo Slovenské národné múzeum, a to predovšetkým prostredníctvom toho najcennejšieho a múzeu najvlastnejšieho – zbierkového predmetu. Reprezentatívny výber zo všetkých vedných odborov, ktorý predstavuje klenotnicu zbierkového fondu, rozpráva viac ako stodvadsaťročnú históriu Slovenského národného múzea, ale aj príbehy osobností, ktoré ho formovali.