VRÚTKY. Výstava svadobných krojov zo Šatnice Matice slovenskej ukazuje rozmanitosť slovenského folklóru. Od pondelka 17. septembra je sprístupnená v Kultúrnej sále Kriváň vo Vrútkach. Organizátori, ktorými sú okrem Matice slovenskej aj mesto Vrútky, Turčianske kultúrne stredisko v Martine a Združenie turčianskych muzikantov, sa pri názve výstavy inšpirovali známou svadobnou piesňou Čo to za veselie, ktorú nielen milovníci poznajú z nezabudnuteľnej interpretácie Dariny Laštiakovej.
„Tradičné ľudové svadobné kroje z rôznych regiónov Slovenska si zaslúžia pozornosť širokej laickej i odbornej verejnosti, preto sme sa rozhodli poukázať na ich rozmanitosť a pestrosť. Výstava pozostáva z fotografií svadobných ľudových krojov s prezentáciou 16 párov svadobných a 9 sviatočných ľudových krojov,“ vysvetlila vedúca Šatnice MS a zároveň kurátorka výstavy Milada Špalková.
Doplnila, že odevy sú z oblastí Turiec, Terchová, Suchá Hora, Zákamenné, Oščadnica, Važec, Liptovské Sliače, Ždiar, Veľký Lipník, Šariš, Kojšov, Polomka, Podkonice, Detva, Bzovík, Viničné a Piešťany. Kulisu svadobných krojov dopĺňajú drevené figuríny v krojoch Dačov Lom, Hontianske Nemce, Dvorníky, Suchá Hora, Dolný Liptov, Čataj a Hlboké.
Šatnica Matice slovenskej, dnes Požičovňa krojov a kostýmov MS, vybudovala počas svojej dlhoročnej existencie fond Národopisnej šatnice s veľkou kultúrnou a spoločenskou hodnotou. Vo svojom depozite má viac ako 700 mužských, 700 ženských a 200 detských krojov.
Ako doplnila hovorkyňa Matice slovenskej Veronika Matušková, výstava bude prístupná pre verejnosť do 26. septembra. Pre deti a seniorov budú počas jej trvania organizovať tvorivé dielne a sprevádzať ju bude tiež kultúrny program folklórneho zamerania.