Čo z nej s odstupom času vyplýva pre kraj a čo pre Turčiansku galériu? Hovoríme s Martinom Hromadom, riaditeľom odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja
Zaoberal sa obsahom výzvy aj odbor kultúry Žilinského samosprávneho kraja?
- Registrujeme túto aktivitu a s jej iniciátormi sme sa aj osobne stretli. Výzva je zatiaľ stále otvorená. Oficiálne nám na úrad ŽSK, tak ako je skoncipovaná na stránke www.peticie.com , nebola zatiaľ ani poštou, ani osobne doručená.
Napriek tomu, aký záver pre fungovanie kultúry si odbor z tejto výzvy vyvodil?
- Galéria je významným kultúrotvorným a mienkotvorným prvkom, považujeme za oprávnené, aby pri výbere riaditeľov našich kultúrnych zariadení boli prítomní odborníci v danej oblasti a dokonca nielen z nášho kraja. Všetky naše galérie chceme prezentovať ako otvorené inštitúcie, ktoré fungujú na základných galerijných princípoch. Chceme, aby každá naša galéria bola garantom umeleckých a tvorivých hodnôt, estetického cítenia. A hlavne, aby boli priestorom, z ktorého vzídu významné a kvalitné kurátorské projekty.
Čo to bude znamenať pre Turčiansku galériu a čo pre ostatné kultúrne inštitúcie turčianskeho regiónu či kraja?
Aktuálne
V čase autorizácie tohto rozhovoru prišla zo Žiliny aktuálna správa. V pondelok minulého týždňa zastupiteľstvo Žilinského samosprávneho kraja odvolalo Alexandru Rybárovú, riaditeľku Turčianskej galérie, z funkcie na jej vlastnú žiadosť. Funkciu bude zastávať do konca septembra. Ako nás informoval M. Hromada, do vymenovania nového riaditeľa odbor kultúry poverí jej zastupovaním niekoho z odboru kultúry ŽSK, respektíve z prostredia inej galérie kraja. Odbor už začal s prípravou výberového konania. Predpoklad je, že najneskôr do dvoch mesiacov bude riadiaci post Turčianskej galérie obsadený riaditeľom/riaditeľkou z výberového konania.
- Do riadiacich pozícií našich kultúrnych inštitúcií budú a vlastne už sú vyberaní uchádzači cez komisie, kde participujú aj odborní pracovníci.
Výzva ale tlmočí nespokojnosť kultúrnej obce kraja so spôsobom výberu manažérov pre kultúrnu oblasť. Vyčíta mu prílišný dôraz na manažérsku stránku výkonu vedúcej funkcie, menej na odbornú, čo v prípade galérií môže byť problém. Zotrváva kraj na zaužívanom spôsobe výberu ľudí na manažérske posty v kultúre, alebo ho mieni meniť?
- Riaditeľ inštitúcie musí byť v prvom rade manažér. Narába s verejnými zdrojmi, musí predovšetkým sledovať hospodárnosť. Odbornú časť nijako nespochybňujeme, práve odbornosť by mala zaručiť kvalitu výstupov našich zariadení. Ak je kandidát odborník v kultúrnej oblasti a má manažérske schopnosti, je určite vo výhode.
Takže, akú prax kraj uprednostňuje pri výbere vedúcich pracovníkov kultúrnych inštitúcií?
- Požadujeme minimálne dvojročnú riadiacu a troj-, respektíve päťročnú odbornú prax.
Výzva akcentuje aj fakt, že doterajšie nastavenie podmienok výberových konaní neumožňuje uchádzať sa o miesta vedúcich pracovníkov múzeí či galérií odborníkom zo zahraničia. Súhlasíte s tým?