MARTIN. O ďalšej budúcnosti Martinského aquacentra rozhodovali minulý utorok poslanci na svojom mimoriadnom zasadnutí. Víťazný návrh projektu prišli odprezentovať architekti zo spoločnosti FKF designLadislav Vikartovský, Gábor Nagy a Tamás Czíria. Tí uspeli v urbanisticko-architektonickej súťaži vypísanej mestom.

Nové moderné aquacentrum s 50-metrovým plaveckým vnútorným bazénom a 30-metrovým vonkajším, by malo stáť na mieste súčasnej mestskej plavárne. Jeho súčasťou bude nielen rozmanité wellness, ale aj rôzne atrakcie.
Treba vysporiadať pozemky
Poslanci mali k predstavenému návrhu niekoľko pripomienok.
Marcela Maťovčíka napríklad zaujímalo, ako to bude s prístupovou cestou k novému aquacentru a s vysporiadaním priľahlých pozemkov, keďže nie všetky sú vo vlastníctve mesta.
Bruno Horecký zas ocenil atraktívny vzhľad stavby.
„Vítam túto investíciu, lebo väčšina martinských žiakov chodí na plavecké výcviky do Dolného Kubína, kde je viac bazénov,“ vyslovil sa.
Viceprimátor Milan Malík vysvetlil, že s majiteľmi okolitých pozemkov mesto aktuálne rokuje a malo by dôjsť k ich vysporiadaniu.
Do diskusie sa zapojila aj hlavná architektka mesta Zuzana Mendelová a dodala, že o termínoch výstavby a ďalších podrobnostiach je ešte predčasné hovoriť.
„Zatiaľ sme v štádiu predkladania súťažného návrhu a postupne budeme spracovávať ďalšie kroky štúdie a projektovej dokumentácie. Kedy presne dôjde zatvoreniu súčasnej plavárne, budeme vedieť až po týchto krokoch,“ vysvetlila. Ako doplnila, s ani čiastočným zachovaním súčasnej plavárne sa nepočíta.
„Uvažujeme s jej úplnou asanáciou, lebo je v nevyhovujúcom stave. Nová stavba sa bude zrejme realizovať v niekoľkých etapách,“ povedala.
Poslanci napokon odobrili ďalšie kroky prípravy projektov. Súhlasilo ich 19, proti nebol nikto a zdržal sa jeden.
Jednoduché a čisté línie
Víťazný návrh Martinského aquacentra od zoskupenia FKF design má dve nadzemné a rovnako dve podzemné podlažia, kde sa nachádza i väčšie parkovisko.
Samotná budova má minimalistický vzhľad a fasádu tvorí drevený obklad doplnený o hliníkové presklené plochy.
Ústredný priestor vstupnej časti tvorí vestibul s galériou prechádzajúcou cez dve podlažia.
„Tento veľkorysý priestor prepája v sebe šatne, hľadisko, bazénovú halu a administratívnu časť. Svetlo do interiéru vchádza zo západnej a východnej strany,“ uvádzajú autori vo víťaznom návrhu.
Bazénová hala stojí v strede budovy a s exteriérom tvorí akoby celok vďaka presklennej stene orientovanej na západ, čím sa priestor prirodzene presvetlí.
Hľadisko má kapacitu 300 sediacich divákov a pod sebou ukrýva šatne naväzujúce na bazény. „Vodný svet je od plavárne oddelený presklennou stenou, ktorá umožňuje ich vizuálne a funkčné prepojenie a podporuje variabilnosť komplexu. Na vodný svet nadväzuje wellness, ktorý má samostatný vstup a oddelenú oddychovú zónu. Všetky rekreačné a športové plochy sú orientované do letného kúpaliska a parku, kde sa tak plynulo spája interiér s exteriérom,“ približuje trojica architektov v štúdií.