MARTIN. O troch projektoch, podľa ktorých by radnica mohla zrekonštruovať južnú časť martinského námestia, sa hovorilo minulý týždeň na rokovaní mestského zastupiteľstva.
Miesto na relax a debaty
Svoje návrhy na zmenu Námestia SNP, tržnice a podchodu prišiel poslancom predostrieť architekt Martin Krupauer z českého Ateliéru 8000.
„Ak má centrum fungovať, je dôležité, aby tam ľudia radi chodili. Keďže sa zrekonštruoval bývalý Prior a nemocnica ťahá k sebe ľudí cez tržnicu, treba martinské námestie potiahnuť až po tento priestor,“ vysvetľoval Krupauer svoj zámer poslancom.

Zrenovované Námestie SNP by malo byť podľa architekta určené nielen na pohyb ľudí, ale predovšetkým na stretávanie i odpočinok, a preto by malo mať dve časti. Jednu má tvoriť okolie obchodného centra, vnímané ako predĺženie pešej osi, keďže ľudia tadiaľ prechádzajú smerom k nemocnici. Časť pred poisťovňou by zas bola pobytová.
Miesto plné zelene by malo byť prepojené s areálom priľahlého kostola a jeho záhrady.
„Skúsime dostať zeleň i do tejto záhrady, cez deň by mohla byť prístupná verejnosti a opticky pomôcť sceleniu tohto priestoru. Námestie by malo mlatový povrch a pod vysokými drevinami by sa ľudia mohli stretávať,“ priblížil Martin Krupauer.
Ako ďalej dodal, treba odstrániť súčasné parkovisko a namiesto neho postaviť pri tržnici parkovací dom.
Prestrešená tržnica
Samotnú tržnicu si zas architekti z Ateliéru 8000 predstavujú ako prestrešený priestor, v ktorom by to žilo počas celého roka. V zime by tam mohla vzniknúť napríklad ľadová plocha a na Vianoce alebo Veľkú noc zas tematické trhy.
Aby sa pešia zóna mohla potiahnuť až k nemocnici, architekti navrhli tiežúrovňový priechod cez Kohútovu ulicu medzi Námestím SNP a tržnicou. Takéto riešenie však musí najskôr odsúhlasiť nielen dopravná polícia, ale i Slovenská správa ciest ako správca komunikácie.
Tretí návrh renovácie sa týkal podchodu.
„Ak by sa ukázal zmysel toho, že pešiaka dostaneme späť na terén a bezpečne prejde cez priechod smerom k nemocnici, podchod by sa potom dal využiť multifunkčne. Pracujeme s rôznymi verziami. Podchod ostane podchodom a iba sa omaľuje a vyčistí a pribudnúť tu môžu elektrické schody či výťah,“ menuje Krupauer a dodáva, že poslednou verziou je úplné vyprázdnenie nevyužitého podchodu.
„Je to úžasný priestor v strede mesta s plochou 800 metrov štvorcových. Preto by mal mať kultúrno-spoločenské zameranie, aby žil od rána až do večera a bol multifunkčný a pre všetkých. Mohli by tam byť koncerty či firemné akcie,“ vykreslil plány český architekt.
Pešiak patrí na terén či do podchodu?
Kým viacerí poslanci sa zhodli na potrebe revitalizácie Námestia SNP, na využití podchodu na iné účely sa ich názory rozchádzali.
„V Martine máme vo vlastníctve mesta viacero objektov, ktoré by potrebovali prerobiť a nemyslím si, že je lepšie dostať chodca na úroveň terénu namiesto toho, aby využíval podchod,“ vyslovil sa Rudolf Kollár a dodal, že jedno je, čo všetko by sme v Martine chceli prerobiť a druhé zas, z čoho to chceme zaplatiť, keďže ešte stále nie je splatený dlh za kauzu Martinské hole.
Jozef Bernát sa domnieva, že mesto by nemala rozdeľovať hlavná ulica a podchod.
„Pešiak preto nepatrí do suterénu. Podchod treba využiť na niečo iné, veď ľudia sa mu skôr vyhýbajú a k tržnici prechádzajú cez cestu povedľa fary,“ povedal.
Alexander Lilge podotkol, že ak chce mesto na spomínaných miestach niečo stavať, najskôr musí mať vysporiadané potrebné pozemky.
„Najprv diskutujme s majiteľmi parciel a potom riešme projekt. Keď postavíme južný obchvat, potom môžeme riešiť posúvanie priechodov a dopravu v strede mesta. Ide o to, čo si môžeme teraz dovoliť,“ pridal názor Lilge, ktorý, rovnako ako poslanci Igor Homola, Marcel Maťovčík a Peter Kašuba, navrhol riešiť spomínané tri projekty postupne v etapách a začať najskôr renováciou Námestia SNP.
Ide len o návrhy
Na záver rozpravy vystúpila hlavná architektka mesta Zuzana Mendelová a vysvetlila, že dopravné prieskumy dotknutých lokalít sa ešte len budú robiť a všetky tri projekty sú zatiaľ iba v štádiu návrhov.
„Budeme vyhodnocovať plusy a mínusy štúdie. Prerokovávať sa bude i funkcia podchodu a poslanci budú o všetkých výsledkoch informovaní,“ povedala.
Zastupitelia mesta tak odhlasovali, aby mesto pokračovalo v riešení urbanistickej štúdie a v ďalších fázach projektu.