MARTIN. Príchod prvých studených jesenných dní sprevádzali v Martine už aj mínusové teploty. Ako sa podarilo zaznamenať amatérskemu meteorológovi Róbertovi Tomčíkovi z Martina, prvý prízemný mráz sa na okraji mesta objavil minulú stredu skoro ráno.

„V parčíku na sídlisku Sever ukazoval môj teplomer umiestnený vo výške dvoch metrov mínus jeden stupeň Celzia. Keby bol dolu v tráve, odhadujem, že by nameral aj okolo mínus štyri – päť stupňov. Pri bytovkách na sídlisku bol zas jeden stupeň nad nulou,“ menuje teplotné rozdiely Martinčan a dodáva, že keby v ten deň nebola hmla, namerané hodnoty by boli ešte nižšie, lebo vlhký vzduch teplota nedokázala klesnúť.
Podľa Tomčíkových meraní, ktoré si vedie už niekoľko rokov, sú spomínané teploty na súčasné obdobie úplne normálne. V minulosti boli vraj v septembri oveľa väčšie mrazy, aj zhruba okolo mínus piatich stupňov a vpády arktického vzduchu sme pociťovali už v prvej septembrovej dekáde. V súčasnosti sa to posunulo až na koniec mesiaca, dokonca na začiatok októbra.
„Teraz sa cez Európu presúval orkán Fabian, ktorý so sebou stiahol studený arktický vzduch zo severu a do Turca priniesol tiež sneženie nad tisíc metrov a zároveň i víchricu. Prvú snehovú pokrývku sme tak mali na Martinských holiach či na Kľačianskej Magure,“ vyratúva amatérsky meteorológ.
Ďalším extrémom boli enormne teplé dni aj na tohtoročný september.
„Doposiaľ najvyššiu nameranú teplotu sme však v Turci v tomto mesiaci zaznamenali 1. septembra 2015 na Bystričke a bolo to 31 stupňov Celzia,“ spomína Tomčík.
Uplynulý mesiac bol tiež nevšedný aj čo sa týka dažďa. Podľa Martinčana zatiaľ v Martine spadlo iba 50 mm zrážok a normál podľa SHMÚ je 72 mm. Ide teda o podpriemernú hodnotu.
„Potok Jordán je tak v Košútskej časti stále suchý a netečie už 50 dní,“ dodal.