PODHRADIE. Sedemdesiate roky minulého storočia Podhradiu priali. V tých rokoch tu v akcii „Z“ postavili viacero budov – napríklad kultúrny dom, materskú školu a lyžiarsky vlek, rozšírili cestu cez obec, dokončili reguláciu potoka, z mapy obce zmizli niektoré humná a sypárne, ale aj kováčňa či verejná krčma, na mieste bývalých záhrad niekoľkých rodinných domov pri potoku vznikol obecný park.
Na premene dediny sa zúčastňovala i mládež. A práca chcela aj zábavu. V roku 1971 v obci vznikol Folklórny súbor Podhradčan. V tom roku podobné pracovali už iba v Krpeľanoch a Kláštore pod Znievom a v regióne sa ešte iba schyľovalo k k fenoménu, ktorému dnes hovoríme turčianske folklórne hnutie.
Podhradčan - stretnutie
Pri príprave stretnutia pomáhal folkloristom obecný úrad na čele so starostom Bohušom Bellom a Eva Palovčíková Záthurecká spolu s Monikou Ondrušovou z Turčianskeho kultúrneho strediska. Od 16. h bude program stretnutia sprístupnený aj sympatizantom súboru a turčianskeho folklóru nielen z radov miestnych, ale aj ľudí z celého Turca. Organizátori ich srdečne pozývajú.
Preto bolo rozhodnutie mladých ľudí z Podhradia výnimočné. Vedúcim súboru sa stal Vladimír Húšťa, ktorý združil okolo folklóru mladých ľudí po svojom návrate zo stredoškolských štúdií na Strednej lesnícko-technickej škole v Liptovskom Hrádku. V spevácko-tanečnom súbore Podhradčan mohol využiť skúsenosti z účinkovania vo Folklórnom súboru Tatrín.
Podhradská mládež sa vtedy stretávala v „kultúrnej sále u Bellov“. Tam našiel formujúci sa súbor strechu nad hlavou pre svoje prvé nácviky. Tu sa aj prvý raz predstavil so svojím programom verejnosti.
Jeho scenár pripravil Vladimír Húšťa a estrádu v ňom robil Dušan Bella Slivké. Pridal sa k nemu aj Ľudovít Tomka a ďalší členovia súboru. Obaja patrili k „starším“ folkloristom a miestnej mládeži veľmi priali. A na javisku v jednotlivých spevácko-tanečných číslach, ktoré pomáhala formovať učiteľka základnej školy Eva Bódišová (Korčáková), vystriedali Slavomír Miľan, Daniel Koťka, Vladimír Húšťa, Milan Bella, Branislav Tomka, Milena Bellová (Burdová), Janka Bellová (Koťková), Dáša Tomková (Kubisová), Zlatica Bellová (Bellová), Vilma Húšťová (Volnová), Darina Bellová (Trojáková), Anna Tomková (Kovaľová), Zlatica Tomková (Urbanská), Soňa Bellová (Maršalová), Vlasta Bellová, Viera Maňková (Húšťová), Jolana Bellová (Zigová), harmonikár Peter Húšťa, Zlata Pacelová (Koškárová), Ľubica Kunčárová (Raffajová), Vladimír Oravec a Slavomír Volna.