PRÍBOVCE. Rudolf Chlebek z Príboviec sa už vyše tridsať rokov venuje zaujímavej záľube, vďaka ktorej má doma už niekoľko majstrovských titulov. Doma chová okolo 115 kanárikov, a tie učí súťažne spievať. Správne a pekne to dokážu však iba samčekovia, aj to nie všetci.
Na perí nezáleží
Najvhodnejším spevavcom spomedzi kanárikov je harzský druh, pochádzajúci z Nemecka. Jeho zafarbenie je väčšinou čisto žlté, zelené alebo biele.
„Nemeckí baníci si ich kedysi brávali v klietkach so sebou do podzemia, kde im slúžili ako živé alarmy. Ak došlo k úniku jedovatých plynov, ktoré človek nezacítil, tak pohľad na mŕtveho alebo bezvládneho kanárika signalizoval, že z bane treba rýchlo preč,“ opisuje Rudolf Chlebek.
Práve takýto pobyt v temnej bani predurčil harzské kanáriky na tzv. dutý spev, ktorý sa posudzuje aj na súťažiach. Nezáleží na ich stavbe tela, krásnom operení, ale správnom predvedení štyroch základných viet, teda akýchsi melódií. Skúsený chovateľ z Príboviec hovorí, že budúcich majstrov spevákov vyberá zo svojho kŕdľa v októbri, a potom ich striedavo dáva buď do tmy alebo svetlého prostredia. Takáto zmena ich podnecuje k vyludzovaniu potrebných tónov.
„Mladé kanáriky sú v samostatných klietkach, navzájom na seba nevidia a spievajú vždy podľa najaktívnejšieho z nich. V zatemnenej miestnosti chytajú hĺbku spevu tak ako kedysi ich predchodcovia v bani a hudobné vety začínajú pekne spájať,“ vysvetľuje zaujímavosť R. Chlebek.
Členovia kapely
Snaha a poctivá príprava chovateľov sa predvádza na súťažiach spevavých kanárikov. Tie majú pred odbornou porotu polhodinu na to, aby sa rozospievali a správne zo seba vylúdili všetky štyri vety. Chovateľ z Príboviec tvrdí, že tím súťažných kanárikov musí byť zohratý.
„Presne vedia, ktorí z nich sa bude ozývať z akej klietky. Ak by som jedného z nich nahradil iným kanárikom, nemusel by k nim zapadnúť a namiesto spievania by v klietke iba poskakoval,“ referuje skúsený chovateľ, ktorý kedysi robil aj posudzovateľa na súťažiach.
Rudolf Chlebek má so svojimi operencami na konte viacero úspechov. Niekoľkokrát vyhral oblastné súťaže, stal sa majstrom Slovenska, ale vynikajúco sa umiestnil i na európskych pretekoch. Doma chová aj farebné estetické druhy, ktoré zas vďaka krásnemu opereniu a peknej stavbe tela predvádza na výstavách.
Kanárikom sa venuje každý deň.
„Sú dni, keď sa im nechce príliš spievať. Vtedy ich vydráždim pískaním,“ približuje.
„Tejto záľube som prepadol už ako chlapec, kedy som začínal s holubmi. Chov kanárikov ma nesmierne baví. Ich spev sa mi páči a aj ma rozveselí, keď mi je smutno za zosnulou manželkou,“ dodáva na záver dôchodca z Príboviec.