TURANY. Ochranári z Národného parku Veľká Fatra pripravili novú hniezdnu stenu neďaleko Turian pre vtáčikov z druhu brehuľa riečna. Ochranár Juraj Žiak hovorí, že ich správa národného parku mala kedysi na svojom území niekoľko kolónií.
„Väčšina z nich však už úplne zanikla, lebo kolmé steny, ktoré brehule využívajú na hniezdenie, postupom času zarastajú burinou a krovinami a brehule si potom nevedia vyhĺbiť hniezdu noru a musia lokalitu natrvalo opustiť,“ vysvetľuje Juraj Žiak a dodáva, že kedysi bola jedna z najväčších kolónií tohto vtáctva v Turanoch pri Drevine.
Aby dôverovali lokalite
Ochranári si preto pár kilometrov od Turian vytypovali iné miesto, ktoré by mohli
O BREHULI RIEČNEJ
Brehuľa riečna je malý druh vtáka z čeľade lastovičkovíté. Laikovi na prvý pohľad môže pripomínať belorítku domovú, ktorá sa však vyskytuje v mestách a intravilánoch obcí. Brehuľa na rozdiel od nej obýva biotopy v blízkosti väčšej vodnej plochy. Môžu to byť štrkoviská, jazerá alebo aj korytá veľkých riek.
brehule postupne kolonizovať.
„Novú hniezdnu stenu sme vytvorili neďaleko starého koryta Váhu, lebo rieka a jej okolie poskytujú brehuliam dostatok potravy v podobe blanokrídleho hmyzu,“ hovorí Žiak a dodáva, že samotné budovanie v strmom svahu nebolo jednoduché.
Najskôr museli odstrániť náletové dreviny i rastliny a v piesčitom teréne vytvoriť kolmú stenu pomocou ťažkých mechanizmov tak, aby sa už do tejto lokality nemuselo niekoľko rokov zasahovať.
Aby sa ešte viac zvýšila atraktivita strmej steny a brehule ju mohli kolonizovať už počas jarnej migrácie, je dobre, ak sa im umelo predvŕta hniezdna nora.
„Brehule to uvítajú, pretože im to výrazne uľahčí čas na budovanie nôr a novovzniknutej lokalite budú viacej dôverovať. Vzbudzuje to dojem, že v hniezdnej stene už brehule v minulosti úspešne hniezdili,“ vykresľuje Juraj Žiak.
Jarný online prenos
Ok rem brehule riečnej môže pripravené kolmé svahy podľa Žiaka obývať aj postupne sa šíriaci včelárik zlatý. Doposiaľ bola v Turci len jedna jeho stabilná hniezdna kolónia.
„Postupným otepľovaním a zlepšovaním potravnej bázy včelárika sa objavujú malé lokálne kolónie aj na iných miestach. Aby však mohli vytvoriť stabilnú populáciu, potrebujú pomôcť,“ pokračuje ochranár.
Vďaka živým prenosom cez kamery umiestnené priamo v lone prírody, budú môcť ľudia sledovať aj život v tejto hniezdnej stene. Najskôr však až na jar.