MARTIN. V októbrovom programe Slovenského komorného divadla sú aj hostia. Najprv sa na javisku SKD predstavia tanečníci z Divadla Štúdio tanca z Banskej Bystrice, týždeň nato prídu Martinčanov s komédiou pobaviť herci z Divadla J. Palárika z Trnavy.
Tanečníci o rieke emócií
Tanečníci z Banskej Bystrice nie sú v Martine neznámym pojmom. V SKD pravidelne hosťujú, patria tiež k tradičným účinkujúcim v programe festivalu Dotyky s spojenia.
Za dvadsať rokov svojej existencie sa divadlo vypracovalo medzi špičku slovenského pohybového divadla. Do povedomia laickej verejnosti sa tanečníci dostali aj neslávne známou kauzou s ex-županom Marianom Kotlebom, ktorý sa všemožne usiloval o likvidáciu tohto jedinečného divadla.

Aj inscenácia, s ktorou sa Bystričania aktuálne predstavia v Martine, pôvodne vznikala ako reflexia na historické udalosti a ich vplyv na súčasnosť. Ešte pred premiérou (november 2017) tanečno-hudobná inscenácia niesla názov Prevaha dobrého alebo zlého. No výsledok župných volieb umožnil vyškrtnúť z názvu negatívnu časť a bystrický tanečníci mohli zostať pri definitívnej podobe názvu Prevaha dobrého.
Hoci inscenácia choreograficky pracuje s témou politiky, obrazovo vychádza z metafory rieky a jej toku.
„Fascinujúci tok rieky sa pri jeho prebytku môže vyliať z koryta. To vyliatie môže byť dvojaké: raz je požehnaním, inokedy skazou. Aj naša vnútorná rieka emócií môže byť vyliata rozličným spôsobom: buď dáva rásť, alebo rastie v skaze. Čo preváži?“ uvažuje režisérka a choreografka inscenácie Zuzana Ďuricová Hájková.
Výsledkom jej úvah je inscenácia, v ktorej spolu s choreografom Tiborom Trulikom dali vyniknúť nielen dokonalému pohybu, tancu sólovému i skupinovému, ale rovnako dôležité miesto v nej má aj hudobná a vizuálna zložka. Inscenáciu s názvom Prevaha dobrého môžete v martinskom divadle vidieť v piatok 12. októbra.
Činohra o voľbách v rodine
Do trochu iného súdka začrú trnavskí herci. Martinskému publiku ponúknu komédiu súčasnej katalánskej autorky Cristiny Clementovej Rodinný parlament. Autorka čerpala námet počas rezidenčného pobytu na strednej škole. Inšpirovali ju študenti a ich pohľad na aktuálny spoločensko-politický systém.