MARTIN. Návštevníci Turčianskej knižnice si v týchto dňoch môžu pozrieť dve výstavy, ktoré motivovalo sté výročie podpísania Martinskej deklarácie a vzniku Československej republiky.
Príbeh nestora slovenskej architektúry
„Prvou z nich je výstavaMichal Milan Harminc, príbeh nestora slovenskej architektúry . Patril medzi najvýznamnejších slovenských architektov svojej doby a jeho tvorba zahŕňa obdobie posledných desaťročí Rakúsko – Uhorska,“ informuje Branislav Zacharides zo Žilinského samosprávneho kraj.
Dodáva, že jeho diela sú dodnes ozdobou viacerých miest na Slovensku, no hrdia sa nimi aj v Budapešti. Svoju tvorbu sústredil na Slovensko hlavne po roku 1916, vtedy sa presťahoval do Liptovského Mikuláša. „Pre Martin Harminc naprojektoval viacero reprezentačných objektov, ktoré si dodnes zachovávajú svoj pôvodný účel. Takým je napríklad aj budova bývalej Tatrabanky, kde bola 30. októbra 1918 prijatá Deklarácia slovenského národa, známa tiež ako Martinská deklarácia,“ zdôrazňuje význam výstavy pre Martinčanov.
Výstavu, ktorá je zapožičaná od Fakulty architektúry STU v Bratislave, autorsky pripravila dvojica Jana Pohaničová a Matúš Dulla. V Turčianskej knižnici bude sprístupnená do 21. októbra 2018, následne ju inštalujú v priestoroch Úradu Žilinského samosprávneho kraja.

Legionári a vznik Československa
Autorom druhej výstavy nazvanej Legionári – naši hrdinovia Veľkej vojny 1914 – 1918 je Miloslav Čaplovič, riaditeľ Vojenského historického ústavu v Bratislave.
„Výstava v rámci štrnástich rolovacích bannerov upriamuje pozornosť na najdôležitejšie informácie o formovaní Česko-slovenských légií, ich význame pri rozpade monarchie a vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov, a vyzdvihuje aj vybrané osobnosti z prostredia našich legionárov,“ opisuje Zacharides obsah druhej výstavy. Sprístupnená bude do 4. novembra.
Obidve výstavy organizátorsky zabezpečil Žilinský samosprávny kraj v spolupráci s Rozvojovou agentúrou ŽSK, Fakultou architektúry STU v Bratislave a Vojenským historickým ústavom. Vernisáže oboch výstav budú v utorok, 9. októbra o 17. h v Turčianskej knižnici v Martine.