MARTIN. Je to nezvyčajné, ale môže sa to stať. Po dovŕšení osemnástich rokov sa z čerstvých „dospelákov“ stávajú dlžníci.
A to vtedy, keď rodičia za svoje deti nezaplatili poplatky za komunálny odpad.
„Kým dieťa nedovŕši dospelosť, tak sa nedoplatky formou exekúcie vymáhajú od zákonného zástupcu – teda od jedného z rodičov. V Martine návrhy na podanie exekúcie podávame približne po dvoch rokoch,“ vysvetľoval Vladimír Jamriška, vedúci oddelenia právnych služieb MsÚ Martin.
Fakticky to znamená, že kým k vymáhaniu dôjde, tak šestnásť- či sedemnásťročné dieťa medzitým dovŕši 18 rokov, a už je ono zodpovedné za nedoplatky.
A nikoho nezaujíma, že trebárs ešte chodí do školy, nemá žiadny príjem a podobne.
U susedov deti dlžníkmi nemôžu byť
Ústavný súd v susednej Českej republike takéto praktiky stopol s odôvodnením, že je to porušenie základných práv detí. Podľa denníka Pravda to odôvodnil tým, že verejná moc by neplnoletým nemala ukladať povinnosti, ktoré im skomplikujú či znemožnia usporiadať si život podľa vlastnej potreby.
Takáto možnosť nie je zachovaná, ak sú neplnoletí do dospelého života vpustení so závažnými dlhmi.
O podobnom probléme nedávno na podnet ombudsmanky Márie Patakyovej rozhodoval aj slovenský Ústavný súd, ktorý ale konštatoval, že náš zákon stanovujúci poplatky za komunálny odpad nie je v rozpore s ústavou. Poplatky tak naďalej musia platiť všetky fyzické i právnické osoby. Ministerstvo financií sa na zmenu zákona nechystá.
Oslobodenie od poplatkov
V Martine sú od poplatku oslobodení študenti, ktorí sa viac ako 90 dní zdržiavajú mimo územia mesta, občania, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí. Všetko však treba zdokladovať potvrdeniami.
Primátor mesta má možnosť poplatok za komunálny odpad na základe žiadosti od občana znížiť, ale len vo výnimočných situáciách.
Takáto možnosť bola daná iba niekoľkým jednotlivcom, lebo podmienky na poskytnutie úľavy sú prísne.
V minulosti mali úľavy od mesta občania so zdravotným postihnutím alebo rodiny s väčším počtom detí, ale to už dlho neplatí.
Dlhy každým rokom rastú
Faktom je, že poplatky, ktoré sa za komunálny odpad od občanov vyberú, nestačia pokrývať náklady na smeti.
V minulom roku sa z rozpočtu mesta muselo doplatiť vyše 350-tisíc eur.
Navyše, rastie aj suma za nedoplatky, tá sa k 31. 12. 2017 vyšplhala na 1 124 735 eur.
„A každý rok táto suma stúpa,“ podotkla Elena Balšianková, vedúca oddelenia daní a poplatkov Mestského úradu v Martine.
„Problémom je, že viac ako tritisíc občanov má trvalý pobyt v Martine, no bez konkrétnej adresy, čo v praxi znamená, že títo ľudia poplatky za odpad neplatia. Za desať rokov narástli u týchto osôb nedoplatky na viac ako 393-tisíc eur a prakticky sú nedobytné,“ dodala úradníčka.
Slabá disciplína platenia je aj od obyvateľov z martinskej lokality Bambusky či z Ulice Ambra Pietra.