BENICE, VRÚTKY. Obedy zadarmo „lietajú“ v éteri už niekoľko mesiacov, ale parlament zatiaľ o nich nerokoval. Na program by sa mali dostať počas októbrovej schôdze. Program sa má spustiť od začiatku budúceho školského roka.
Presadzuje ho vládny Smer – SD, podporu mu už prisľúbili i jeho koaliční partneri z SNS a Mosta – Híd. Zatiaľ je známe to, že nárok na bezplatný obed by mali mať žiaci posledného ročníka materských škôl a všetci žiaci základných škôl.

Štát dá na každý obed 1,20 eura, teda toľko, koľko sa za jeden obed platí aj dnes. Spolu to vychádza na 117 miliónov eur a týkať by sa mal viac ako pol milióna detí.
Debatuje sa aj v kuchyniach
O obedoch zadarmo sa vášnivo nedebatuje len na politickej scéne či medzi ekonómami, ale aj v školských kuchyniach.
Základnú školu v Beniciach navštevuje 279 žiakov, na obedy z nich chodí 235.
„Ak by sa začali stravovať všetky deti, potrebovali by sme jednu kuchárku navyše, aspoň na pol úväzku. Investovať by sa muselo aj do vybavenia kuchyne. Určite by sme potrebovali väčší konvektomat, ale i panvice či hrnce. Problémom je aj kapacita jedálne, má len 70 miest,“ zamyslela sa Helena Škvarková, vedúca školskej jedálne. Má obavy aj o to, že by si deti obed zadarmo vážili menej.
„Už teraz sa nám stáva, že jedlo končí v odpade a čo by bolo potom... Niektoré deti sú „rozpašmané“ a takto by možno boli ešte viac. Ženy z kuchyne hovoria, že radšej sa o tú sumu mohli zvýšiť rodinné prídavky, tie by viac pomohli.“
Peniaze bude treba aj na platy
Obedy zadarmo a priori neodmieta Mariana Ščurová, vedúca školskej jedálne Spoločnej školy vo Vrútkach.
„Avšak visí nad nimi veľa otáznikov. Nie sú jasné pravidlá. Neviem, či by sme varili pre všetky deti automaticky, alebo by sa na ne prihlasovali. Nám by možno pribudlo 70 stravníkov, to už chce ďalšiu pracovnú silu. No bude ju mať kto zaplatiť?“
Vo vrútockej jedálni časť detí platí za obed len 20 centov, no aj tak veľa z nich do jedálne nepríde.
„Preto mám trochu obavy z plytvania. Keď už sa ale má investovať, tak nech sa investuje aj do kvalitnejšieho vybavenia kuchýň, kultúrnejších jedální a v neposlednom rade aj do miezd. Kuchárky zväčša pracujú za minimálnu mzdu. Mnohé odchádzajú a nové za taký plat robiť nebudú,“ zdôraznila Mariana Sčúrová, ktorej sme sa spýtali aj na vzťah detí k jedlu.
„Asi 80 percent našich stravníkov zje všetko, čo navaríme. Teraz po prázdninách prakticky nemáme žiadny odpad. Varíme nielen chutne, ale i zdravo a najmä gymnazisti to čoraz viac oceňujú. Preto by obedy zdarma mali význam, lebo správne stravovacie návyky sú aj investíciou do zdravia.“ ⋌