Nedeľa, 20. október, 2019 | Meniny má Vendelín
UPLYNULO 25 ROKOV OD PRVÉHO ZÁPASU MARTINA V HOKEJOVEJ EXTRALIGE

Začalo to debaklom od Košíc, skončilo bronzom na Slovane

Nechce sa tomu veriť, ale je to už štvrťstoročie, čo martinskí hokejisti nastúpili na svoj úplne prvý extraligový zápas. Historická sezóna začala domácou vysokou prehrou s Košicami, no po pár mesiacoch končila víťazstvom na ľade bratislavského Slovana v rozhodujúcom súboji o tretie miesto. Bola to bomba, ktorej výbuch nikto nečakal. Turčanov vtedy viedol tréner Ján Hegyi. Dnes má 71 rokov a hokejové dianie sleduje na dôchodku

Ján Hegyi, prvý etraligový tréner hokejistov Martina. Hneď v prvej sezóne získali Turčania bronzové medaily. Ján Hegyi, prvý etraligový tréner hokejistov Martina. Hneď v prvej sezóne získali Turčania bronzové medaily. (Zdroj: ARCHÍV MY TN)

Aké mužstvo ste pripravovali na najvyššiu súťaž?

- Veľmi ctižiadostivé, pracovité, s chuťou potvrdiť oprávnenosť postupu do extraligy. Podarilo sa nám poskladať výborný kolektív, v ktorom sa dobre premiešala skúsenosť a prehľad s mladosťou a dravosťou.

Aký bol predsezónny plán?

- Už pred sezónou sa vedenie netajilo ambíciami postúpiť do play off, ktoré však vtedy hrali len štyri mužstvá. Nebola to jednoduchá úloha, ale dokázali sme sa s ňou popasovať.

Bolo výhodou, že pred vstupom do extraligy ste mužstvo dobre poznali?

Článok pokračuje pod video reklamou

- Do Martina som prišiel ešte v októbri 1991 na výpomoc k Eduardovi Giblákovi, ktorý mal vtedy povinnosti pri reprezentačnej osemnástke. Napokon som pri ňom v úlohe hlavného trénera ostal viac ako štyri roky, čo bolo aj na vtedajšiu dobu skôr výnimočné. S mužstvom som pracoval dlhšie, poznal jeho prednosti i slabiny. Spolu s vedením nám bolo jasné, že ak chceme hrať v extralige dôstojnú úlohu, do ktorej sme z národnej súťaže (I. SNHL) postupovali z tretieho miesta, musíme sa poobzerať aj po posilách.

Koho ste pre Martin získali?

- V prvom rade sme siahli po Karolovi Ondreičkovi, ktorý mal za sebou pôsobenie v Slovane a spolu s Mirom Chudým patrili k našim najskúsenejším hráčom. Z Dubnice sme získali najlepšieho strelca I. SNHL Mariána Uharčeka, z Púchova talentovaného Marcela Hanzala, z Považskej Bystrice Jána Zlochu. Zadné rady vystužil príchod ostrieľaného Buzášiho.

Do mužstva sa však už tlačila aj silná generácia martinských odchovancov.

- Vynikal najmä Peter Bartoš, vtedy mal len 20 rokov a pamätám si ako Fero Hossa veľmi naňho tlačil, aby po absolvovaní vojenčiny ostal v Trenčíne, ktorý mal vtedy s Košicami obrovskú silu. Na Petrovi mi imponovalo, že robil pre hokej maximum, po tréningoch ešte ostával na ľade a trénoval streľbu, cibril techniku i rýchlosť. Avšak takto by sa dalo hovoriť o mnohých chlapcoch. Mnohí neskôr prestúpili do najlepších tímov, vybojovali majstrovské tituly, hrali aj v reprezentácii. Spomeňme napríklad Dana Babku, Jara Töröka, Rasťa Rovnianka. Veľa však pre kolektív urobili aj ďalší chlapci, vekom ešte mladíci – Miro Kľuch, Braňo Stolárik, Jano Hodoň, Jano Zlocha, Miro Kráľ, pamätníci si iste spomenú na popradskú dvojicu Jozef Regec – Rudolf Fedor, no nezabudnúť netreba ani na Jara Hušeka.

Brankárskou jednotkou sa stal Rasťo Rovnianek, no vtedy skôr bránky strážili skúsenejší borci. Nemali ste obavy, či to zvládne?

- Rasťo nadobúdal ostrohy popri Petrovi Ševelovi a pred extraligou strážil chrbát aj Paľovi Švárnemu, ktorý s Košicami získal prvý federálny titul. Mali sme veľkú dilemu, či to ustojí, vedenie aj hľadalo skúseného gólmana, no po pár kolách sa ukázalo, že nebolo treba. Rasťo každým zápasom rástol, vychytal veľké víťazstvá, stal sa oporou. Samozrejme, prišli aj slabšie chvíľky, no v Jarovi Brňovi sme našli brankára, ktorý nemal problém, keď bolo treba, zastať jeho miesto. Rozumeli si, podporovali sa, pomáhali si, nebola medzi nimi žiadna nevraživosť.

Vaším trénerským kolegom bol Ján Frolo, ako ste si rozumeli?

- Skvelý človek. Naše vzťahy neboli len profesionálne, ale aj priateľské. Myslím, že sme sa veľmi dobre dopĺňali. A to isté platí aj o vedení. Spomínam si na manažéra Dana Rajčana, riaditeľa Ivana Šenšela, ktorý je teraz pri futbale. Hokeju výdatne pomáhal Martimex na čele s pánom Kostelným, v tejto firme sme mali veľkú oporu.

Pamätáte si na prvý súboj s Košicami?

- Samozrejme. Košice veľa v hokeji znamenali, patrili k federálnej špičke. Prehrali sme 2:7, ťažká bola najmä úvodná dvadsaťminútovka, v ktorej nám strelili štyri góly a bolo po zápase. Tvrdo sme zaplatili nováčikovskú daň. No neskôr sme aj ich potrápili, najmä doma.

Nepochybne to bola studená sprcha, ale neprepadli ste panike.

- To by bolo zlé, keby sa z jedného nevydareného duelu robili závery. Faktom ale je, že sme sa v súťaži pomalšie rozbiehali, prvá výhra prišla až v piatom kole so Spišskou Novou Vsou. Predtým sme získali len dva body za remízu na Slovane a doma s Nitrou. S pribúdajúcim časom ale išli naše výkony hore a body pribúdali, mužstvo sa v súťaži adaptovalo a postupne si získavalo rešpekt súperov. Každý musel s nami počítať.

Prišli aj veľké víťazstvá, porazili sme Trenčín a aj Slovan.

- Štadión sa otriasal v základoch, diváci boli ako vždy v Martine skvelí, súperom sa pred ich mohutným povzbudzovaním triasli kolená. A Slovan? To bola vždy motivácia samá o sebe.

Martin sa hneď v prvej sezóne dostal medzi najlepšie štyri celky, prvý raz si vyskúšal play off.

- Splnili sme cieľ, o ktorom hovorilo vedenie. Ja som bol opatrnejší, pred sezónou by som bral aj umiestnenie v strede tabuľky. Lenže keď sme sa vyšplhali hore, tak už sme pod čiaru postupujúcich do play off nechceli klesnúť. O prvú štvorku bol vtedy tvrdý boj, na chrbát nám dýchala najmä Nitra a v poslednom zápase základnej časti sme museli vo Zvolene vyhrať, čo sa nám aj podarilo.

V semifinále vás čakal Trenčín, v boji o bronz Martin narazil na Slovan. Aké to boli zápasy?

- S Trenčínom sme uhrali len jeden zápas, ale kožu nepredali lacno. Dukla mala fazónu, čo potvrdila aj ziskom titulu. Ani v súbojoch o tretie miesto sa s nami veľmi nepočítalo, každý čakal, že Slovan to rýchlo vybaví, čo mu napovedal aj prvý duel, ktorý sme prehrali 1:7.

Keďže sa hralo len na dva víťazné zápasy, séria sa sťahovala do Martina.

- Po pravde, mysleli sme si, že to bude náš posledný zápas sezóny. Ani ja som nepočítal, že sa ešte do Bratislavy vrátime. Mal som ísť po martinskom zápase so starými pánmi na majstrovstvá sveta veteránov do Švajčiarska, už som mal aj veci pobalené. Lenže my sme vyhrali 4:1, Uharček exceloval, strelil tri góly. Samozrejme, nikde som nešiel a zostal som pri mužstve až do konca.

Zápas mal aj zaujímavú dohru. O čo išlo?

- Stretnutie sledoval Július Šupler, historicky prvý tréner slovenskej reprezentácie. Jeho výber, pod hlavičkou béčka, cestoval do Fínska a zo sebou chcel zobrať aj štyroch – piatich našich hráčov. Vedel, že hráme o bronz, no veľmi nás prosil, aby sme pomohli. Chalanom to nebolo dvakrát po vôli, vedeli, že sú len náhradou za iných, no napokon išli.

Veľmi neštandardné, to by sa asi už dnes nestalo.

- To veru nie. Čo čert nechcel, na tom turné sa zranil Karol Ondreička, pri súboji ho nechtiac pichli do oka a už sme s ním nemohli počítať. A to bol líder tímu. Navyše ďalší chalani prišli z reprezentačného zrazu rovno na rozhodujúci zápas o tretie miesto, čakali nás v Bratislave. Cez všetky tieto útrapy sme sa ale dali dokopy. V kabíne sme trošku pošpásovali, vytvorili uvoľnenejšiu atmosféru, nechcel som, aby sme sa dôležitosťou súboja zbytočne stresovali. Naopak, my sme nemali, čo stratiť, opäť to mala byť jednoznačná záležitosť. Slovan po dvoch tretinách viedol 3:1 a každý čakal, že už dobre rozbehnutá zápas z rúk nepustí.

Lenže vy ste to nevzdali, čo sa dialo v šatni?

- Trošku sme s Jankom Frolom poprehadzovali formácie, stavili sme viac na útočenie, riskovali. Vyšlo to, chalani vyrovnali a doviedli zápas do predĺženia.

A potom prišiel rozhodujúci okamih. Aký bol?

- Dodnes to mám pred očami. Hrali sme už len na dve päťky. Uharček sa zdržal dlhšie na ľade, reval som naňho, aby išiel striedať, videl som, že už má toho dosť. Lenže potom sa akosi dostal k puku, popri Buknovi vyrazil do protiútoku, posadil ho na zadok, čím sme sa dostali do prečíslenia dvaja na jedného. Uhar to potiahol viac do strany, následne spätnou prihrávkou našiel Roba Krála a ten bez prípravy prekonal Micháleka. Bol to šok, štadión stíchol, my sme však oslavovali. Bola to radosť, ktorá nemala konca kraja, bol to najkrajší moment v mojej kariére.

Asi ste to predĺžené striedanie Uharčekovi nevyčítali?

- To bolo zabudnuté, vidíte, že v pamäti mi ostal jeho neskutočný brejk a gólová nahrávka. Mariánovi sa nechcelo brániť, no smerom dopredu bol niekedy nezastaviteľný. No ale sme si s ním aj užili, kadečo povystrájal. To ani do novín nemôže ísť. Samozrejme, hovorím to v dobrom a s úsmevom.

Poďme do súčasnosti. Martin je druhý rok mimo najvyššej súťaže. Nechýba jej?

- Martin bol už za mojich čias hokejovým mestom a všimol som si, že sa to nezmenilo ani potom, keď po finančných problémoch padol až do druhej ligy. To je obrovská devíza, na ktorej treba stavať. Veľmi vám prajem, aby ste sa do extraligy vrátili. Nebude to jednoduché, ale držím na diaľku palce.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti)
 2. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch
 3. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo
 4. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 6. Nestarnú, ale dozrievajú
 7. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 8. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 9. Rýchlejšie doma. Už čoskoro.
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Pripojte sa na nový internet už aj v oblasti Gemera a Novohradu
 2. Na Kysuciach budete môcť surfovať na internete rýchlejšie
 3. Na Orave dobre aj s novým optickým internetom
 4. Aj do Liptovského Mikuláša dorazí nová optická sieť
 5. Najnovšia ponuka optického internetu na Spiši
 6. V oblasti Prešova budete môcť využiť nový optický internet
 7. V okolí Levíc budete mať možnosť využiť nový, rýchly internet
 8. Moderný a spoľahlivý internet aj na Hornom Zemplíne
 9. Surfujte na novej optickej sieti aj na Dolnom Zemplíne
 10. Už aj v Košiciach sa pripojíte do modernej optickej siete
 1. IBA DNES: Získajte plný prístup na SME.sk na 30 dní zadarmo 15 496
 2. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 14 665
 3. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 14 085
 4. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 8 089
 5. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 8 088
 6. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 % 7 772
 7. Bývať v novom sa dá aj bez hypotéky (a založenia nehnuteľnosti) 7 745
 8. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 7 378
 9. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 372
 10. Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch 6 402

Téma: Hokej


Pozrite si tiež články z hlavnej témy Hokej  na sport.sme.sk
Článok je zaradený aj do ďalších tém Hokej v Trenčíne

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Košútske jazierko skrášľujú drevené sochy na vode

Obľúbené jazierko v Košútoch má zaujímavú atrakciu. Na jeho hladine sa nachádzajú krásne drevené sochy.

Martinčan Danko pomohol zranenému kamarátovi, keď zlyhali dospelí

​​​​​​​Veselé zimné šantenie na boboch dvoch kamarátov z Martina nedopadlo pre jedného z nich najlepšie.

Mestských policajtov v podchode asi nezastihnete

​​​​​​​Hoci to na prvý pohľad vyzerá, že v martinskom podchode je už nejaký čas pobočka mestskej polície, nie je to pravda.

Súboj o tretie miesto hokejistom nevyšiel

Spišiaci nás porazili aj druhýkrát v sezóne. Nový tréner Ernest Bokroš tím ešte len spoznáva a nechce robiť unáhlené závery.

Martin si pripísal ďalšiu prehru.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

AKTUALIZOVANÉ

FOTO: Mladík unikal polícii, autom zrazil troch ľudí

Auto letelo niekoľko metrov a narazilo do ľudí, ktorí stáli na chodníku.

Vážna nehoda na obchvate, motocyklista bol v bezvedomí

Dnes dopoludnia sa na severnom obchvate stala vážna nehoda s účasťou motocyklistu.

Sadenie stromov v mestách je v móde. Problémom je ale voda

Mnohé mestá avizovali, že idú vysádzať desiatky či dokonca stovky stromov. Aj takouto formou chcú pomôcť v boji s klimatickými zmenami. Stačí to však?

Vybrali SME

Už ste čítali?