MARTIN. Martinčania môžu od minulého týždňa obdivovať zaujímavú sochu akademického maliara Ladislava Gajdoša, ktorú odhalili pred budovou Slovenskej sporiteľne. Autor ju nazval Gajdošove valašky - 100 rokov v dobrom i v zlom.
Spolupráca žiakov
Blížiace sa národné oslavy 100. výročia vzniku prvej Československej republiky sa stali inšpiráciou aj pre toto dielo, na ktorom Ladislav Gajdoš pracoval pol roka.
„Ako umelec si považujem za povinnosť výtvarným spôsobom stvárňovať dôležité udalosti histórie,“ vysvetlil Gajdoš na slávnostnom odhalení diela. Podľa jeho ďalších slov už pri príležitosti 20. výročia rozdelenia Československa a vzniku dvoch republík sa rozhodol pre projekt so sochou Gajdošove valašky za spolupráce žiakov českých a slovenských základných umeleckých škôl. Tento rok sa dielo rozhodol ukončiť práve samostatnou plastikou.
Socha sa skladá z dvoch častí – podstavca a valašiek. Na každej zo stien nosného podstavca je tematicky stvárnený jeden z troch hlavných motívov. Prvým je niekdajší štátny znak - lev a dvojkríž na trojvrší, ktorý reprezentuje občanov Československa a ich účasť na oslavách alebo protestoch – sú to témy 100 rokov v dobrom i zlom. Druhý motív je venovaný rozdeleniu Československa a tretí znázorňujú osudové osmičky oboch národov (1918, 1938, 1948, 1968, 1988+1).
Históriu si treba pamätať
V podstavci sú osadené tri valašky s ľudským úsmevným profilom.
„Symbolizujú silu a nepoddajnosť človeka a vyjadrujú stálu potrebu pamätať si najmä to podstatné z dejín a histórie,“ opisuje Ladislav Gajdoš.
„Spoločenské dianie bolo vždy zdrojom námetov pre viacerých umelcov a umelecké smery. Som rád, že Ladislav Gajdoš si vybral aj naše mesto na inštaláciu svojho výnimočného diela a to symbolicky na mieste, kde bola podpísaná Martinská deklarácia,“ povedal martinský viceprimátor Imrich Žigo .
Gajdošove valašky boli vystavené najskôr v Košiciach, najbližšie dni pobudnú ešte v Martine a potom si ich až do polovice novembra môžete pozrieť v Bratislave.