MARTIN. Problémy s rozhodcami majú všetky športy a ani futbal nie je výnimkou. Asi najviac cítiť dopady nedostatku kvalitných arbitov v najnižších súťažiach.
Niektoré duely dokonca nebývajú ani obsadené a v takom prípade vedie zápas niekto, kto si na to aspoň trochu trúfa, hoci predtým v rukách ani nemusel držať píšťalku.
„Nedostatok rozhodcov a hľadanie možností, ako s týmto problémom bojovať, to sú dlhé roky témy každej našej konferencie. Žiaľ, zatiaľ sa nám nedarí nájsť spôsob, ako túto ťažkú úlohu vyriešiť,“ povzdychne si Roman Horák, prezident Turčianskeho futbalového zväzu a bývalý dlhoročný rozhodca.
Mladých zväčša hodia rovno do vody
Aktuálne je na nominačnej listine turčianskeho zväzu 25 arbitrov. V každom týždni sa však niektorí pre rôzne dôvody ospravedlnia a ich počet ešte klesne. Nízka kvantita potom nedokáže priniesť ani dostatočnú kvalitu.

Mladí rozhodcovia sa ani nemajú od koho priučiť a už musia byť nasadzovaní na ťažké zápasy. Niektorí krst ohňom zvládnu a výkonnostne sa posunú, iní psychicky náročnú skúšku neustoja, zostanú prešľapovať na mieste a zväčša s pískaním skončia.
„Je to vabank, ale inú možnosť v súčasnosti nemáme. Niekedy nám tiež vyčítajú, prečo na jeden zápas delegujeme dvoch rozhodcov a ďalší duel ostane neobsadený. Keby sme mladých chalanov rozdelili tak, aby každý pískal zvlášť, na zápas by ani nevycestovali. Vo dvojici môžu tlak predsa len ustáť trochu lepšie,“ vysvetľuje prezident.
Rozhodcovia z Turca sa pritom dokážu dostať do krajských súťaži. V súťažiach riadených Stredoslovenských zväzom ich pôsobí 24 (dvaja v tretej lige, štyria v štvrtej lige a osemnásti v piatej lige), čo je spomedzi okolitých oblastných zväzov jedno z najväčších čísel.
„Vždy keď sú voľní, tak nám prídu pomôcť. Bez nich by situácia v našich súťažiach bola ešte komplikovanejšia,“ pokračuje.
U susedov dostávajú rozhodcovia väčšiu odmenu
V poslednom čase sa zvýšil počet mladých záujemcov o rozhodcovskú pozíciu, čo by mohlo byť začiatkom zmeny k lepšiemu. Stáva sa však, že keď sa na nich nabalia skúsenosti a začnú napredovať, dajú prednosť štúdiu či práci a z Turca odídu preč.
Semináre pre rozhodcov výrazným spôsobom dotujú zväzy a každý nový arbiter dostane rozhodcovský balíček, kde má všetko od dresu až po píšťalku. Turčiansky futbalový zväz dokáže podľa slov svojho prezidenta zorganizovať seminár aj operatívne kedykoľvek v priebehu sezóny.

V prvej triede dostane hlavný rozhodca za jeden zápas v čistom 29 eur a jeho asistent 23 eur. V druhej triede má hlavný takmer 25 eur a asistent 21 eur. V týchto sumách už je započítané i cestovné. Pre klub sú náklady ešte vyššie, keďže rozhodcovia majú zamestnanecké zmluvy so zväzom. Ten tak posiela klubom mesačné zberné faktúry, na ktorých sú už k vyššie uvedeným sumám pripočítané aj odvody.
„Pre ilustráciu hlavný rozhodca, ktorý príde odpískať jeden zápas prvej triedy stojí klub až 35 eur, no v rámci stredoslovenského regiónu sú u nás odmeny pre rozhodcov takmer najnižšie,“ pripomenul Roman Horák ktorý si ale uvedomuje, že tieto náklady sú pre kluby veľkou záťažou.
Zároveň však pripúšťa, že vyššie finančné ohodnotenie by mohlo adeptov na rozhodcovskú pozíciu viac motivovať.