Štvrtok, 17. jún, 2021 | Meniny má AdolfKrížovkyKrížovky

Andreja Paulínyho predbehli len Afričania

Atlét Andrej Paulíny porazil na olympijských hrách mládeže všetkých európskych súperov. V silnej konkurencii to stačilo na deviate miesto.

Andrej Paulíny na trati krosu.Andrej Paulíny na trati krosu. (Zdroj: ANDREJ GALICIA)

BUENOS AIRES. Medzinárodný olympijský výbor pripravil pre účastníkov III. olympijských hier mládeže netradičné kombinácie disciplín.
Kláštorčan Andrej Paulíny tak musel okrem svoje hlavnej disciplíny – tisícpäťstovky, absolvovať aj kros na štyri kilometre.

Ako prvý bol na programe beh na 1 500 m. Zverenec Paula Slouku štartoval v Afričanmi nabitom druhom behu. Po pomalšom začiatku plnom kolízií došlo k výraznému zrýchleniu, o ktoré sa postarali práve africkí atléti. Z tria Európanov ho zachytil len Slovák, čo mu v cieli zabezpečilo kvalitný čas 3:56,08 min a po prvej polovici súťaže figuroval na priebežnej ôsmej priečke.

Druhou časťou pretekov bol kros na 4 km, ktorí bežci na 1 500 m absolvovali spolu s účastníkmi behov na 3 km a 2 km prekážok.

Súťažilo sa na piatich osemstometrových okruhoch, pričom pretekár AK ZŤS Martin zvolil rozumnú taktiku a bežal od začiatku až do konca vyrovnaným tempom.

Menšia kríza ho pribrzdila len vo štvrtom okruhu, ktorý mal najpomalší (2:37 min). Kros nakoniec zvládol za solídnych 12:36 min (11. miesto) a v súčte umiestnení z obidvoch disciplín skončil na výbornej deviatej pozícii.
Kvalitu jeho výkonu ešte podčiarkuje fakt, že v kombinácii 1 500 m – kros 4 km, kde štartovalo 23 atlétov, sa stal najlepším Európanom.

Sedemnásťročnému Kláštorčanovi krosová trať veľmi nesedela. Okruhy boli krátke s množstvom zákrut, čo bol pri jeho vysokej postave pomerne veľký hendikep.

„V zákrutách sa mi nedalo udržať tempo a vždy, keď som trochu zrýchlil, zas bolo treba spomaliť. Z môjho dlhého kroku sa tak nedalo takmer nič vyťažiť. Takisto pre mňa ako bežca na 1 500 m sú štyri kilometre dosť dlhá trať. Dva kilometre by som ešte dokázal udržať kvalitné tempo, ale takto sa predo mňa na treťom kilometri postavila stena a tú som tlačil až do cieľa. V kombinácii s tými zákrutami to bolo strašné,“ opísal Andrej Paulíny svoje pocity pre web Slovenského olympijského výboru.

Talentovaný Turčan však môže byť so svojou ostatnou sezónou spokojný. Na júlových ME do 18 rokov si vybojoval na tisícpäťstovke bronz a v júni si na tejto trati vylepšil aj osobný rekord, keď v Šamoríne zabehol čas 3:52,29 min.

1. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne