Odovzdali ceny významným osobnostiam Martina

V Martine v piatok večer odovzdali významným osobnostiam najvyššie ocenenia mesta.

Záverečné defilé ocenených v Národnom dome v Martine.Záverečné defilé ocenených v Národnom dome v Martine. (Zdroj: Archív MT)

MARTIN. Národný dom bol v piatok večer miestom oceňovania osobností mesta Martin. Príležitosť k tomu dali nielen tohtoročné Dni mesta Martin, ale aj sté výročie podpísania Martinskej deklarácie, ktoré presunulo zaužívaný termín tejto mestskej udalosti z novembra na október.

Čestné občianstvo mesta Martin

Ocenenia mesta dostalo celkom trinásť osobností. Udelenie čestného občianstva mesta sa tentoraz spája s Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine. Tento čestný titul dostali Sveinung Lunde za spoluprácu, podporu a rozvoj spoločných aktivít medzi JLF UK v Martine a Bjørknes University College v nórskom Osle a Runólfur Oddsson za spoluprácu, podporu a šírenie dobrého mena JLF UK v Martine na Islande.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sveinung Lunde bol predsedom mládežníckeho krídla nórskej Konzervatívnej strany a neskôr členom parlamentu. Od roku 1996 je riaditeľom Bjørknes College, ktorá sa v roku 2007 transformovala na Bjørknes University College. Aktívne rozvinul medzinárodnú spoluprácu školy a majoritnou mierou sa zaslúžil o akreditáciu mnohých študijných odborov. Vďaka kooperácii s JFF UK boli za grantovej podpory nórskeho finančného mechanizmu vydané dve vysokoškolské učebnice v anglickom jazyku používané študentmi oboch krajín. Dnes v Martine študuje 354 nórskych poslucháčov, čo tvorí vyše polovicu všetkých zahraničných študentov.

Runólfur Oddsson pôsobí ako honorárny konzul Slovenskej republiky na Islande a od roku 2012 aktívne spolupracuje s JLF UK, kedy sa na štúdium medicíny zapísalo prvých 8 islandských študentov. Predovšetkým vďaka jeho entuziazmu a úsiliu sa každoročne zvyšuje ich počet na dnešných 142 Islanďanov z celkového počtu 669 študentov študujúcich na fakultne v anglickom jazyku. Jeho zásluhou sa vytvárajú pevné kontakty aj medzi lekárskymi komunitami v Martine a v Reykjavíku.

SkryťVypnúť reklamu

Cena mesta Martin

Cenu mesta Martin v tomto roku udelili Rudolfovi Hyrdelovi, Jaroslavovi Lúčanovi a Ivanovi Štubňovi in memoriam.

Profesor Rudolf Hyrdel dostal ocenenie za výnimočné výsledky v oblasti gastroenterológie, vedecko-výskumnú prácu a reprezentáciu mesta Martin doma i v zahraničí. Hneď po nástupe na martinskú internú kliniku sa mal venovať sérovému gastrínu. V čase, keď sa vyšetroval iba na piatich pracoviskách na svete, vyšetrila martinská klinika prvé vzorky. Vďaka profesorovi Hyrdelovi sa jeho pracovisko stalo najvýznamnejším v celom Československu. V roku 1990 ako prvý v Európe a tretí na svete zaviedol v Martine test, vďaka ktorému dokázali lokalizovať aj miniatúrne nádory. Gastroenterologická klinika pod jeho vedením neustále zavádza nové unikátne diagnostické a terapeutické metódy. Ako jediná na Slovensku robí funkčné vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Doktorovi Jaroslavovi Lúčanovi cenu mesta udelili za dlhoročnú vedeckú prácu, mimoriadne nasadenie a starostlivosť o stomikov a onkologických pacientov. Je to lekár, chirurg, onkológ, športový lekár, pedagóg aj výborný manažér. Dlhých 47 rokov zasvätil chirurgickej klinike Univerzitnej nemocnice v Martine. Má za sebou viac ako 6-tisíc operácií. Je spoluautorom 5 monografií a výnimočnou je jeho vlastná - Stómie a stomici. Pred 27 rokmi založil ILCO klub stomikov v Martine a bol spoluzakladateľom Slovenského združenia stomikov SLOVILCO. Vďaka nemu je Slovensko možno jedinou krajinou, ktorá pozná počet takto postihnutých ľudí. Pracoval 32 rokov aj ako lekár Rýchlej zdravotnej služby a podobne dlho bol dobrovoľným členom Horskej služby v Malej Fatre.

Ivan Štubňa dostal ocenenie za celoživotné dielo a unikátnu tvorbu v oblasti výtvarného umenia. Žil, pracoval a tvoril v Martine. Ako zakladajúci a stály člen skupiny Mikuláša Galandu bol neodmysliteľnou súčasťou diania vo výtvarnom umení druhej polovice 20. storočia. Jeho tvorba má široký záber – obsahuje kresbu, maľbu i monumentálne práce. No najviac miloval komornú grafiku, ktorou vystihoval svoj lyrický svet. Aj mesto Martin je svojim spôsobom jeho výstavou. Monumentálne reliéfne a štukatúrne realizácie Ivana Štubňu zdobia Štúrovu štvrť, obchody na Severe či Dom odborov Strojár.

Cena dobrovoľníka mesta Martin

Cenu dobrovoľníka mesta Martin dostali Ján Cíger a Juliana Krivušová. Cena za neutíchajúce nadšenie podporujúce literatúru, vzťah k písanému slovu a návrat k domácej rozprávkovej tvorbe – to je v skratke zhrnutie života a odkazu Jána Cígera. Antikvár, spisovateľ, glosátor, rozprávač, moderátor či hraškológ, to všetko je Jano Cíger z Mädokýša, ako ho mnohí volajú. Jeho najväčšou láskou a osudom sa stali knihy. Ako samozvaný profesor hraškológie bol otcom myšlienky založenia svetového unikátu - Múzea Janka Hraška. Od roku 2016 je aj pútnikom. Vydáva sa so svojím vozíkom naplneným knihami na Púť Mateja Hrebendu po Slovensku. V roku 2016 sa zároveň stal vôbec prvým mužským predsedom Spolku slovenský žien Živena, pobočky v Martine.

Juliane Krivušovej cenu odovzdali za obetavú a nezištnú pomoc deťom v núdzi prostredníctvom projektu Strom splnených prianí. Tento rok ho postaví so svojím tímom, rodinou a dobrovoľníkmi 14-ty krát, a to v obchodných centrách či firmách. Na stromoch ozdôb visia priania detí z detských domovov v Martine, Necpaloch či Svidníku, alebo z pestúnskych rodín, krízových centier a domovov sociálnych služieb. Vždy sa nájdu darcovia, ktorí kúpia, čo si deti na lístočkoch vypýtali. Juliana Krivušová s dobrovoľníkmi zabezpečia, že zabalené darčeky putujú pod správny vianočný strom skromným deťom, ktoré to nemajú v živote ľahké.

Cena primátora mesta Martin

Adresátmi Ceny primátora mesta Martin sa tohto roku stali Matúš Dula in memoriam, Gizela Ferenczová, Milan Malík, Július Mazuch, Milota Strončeková a Ján Vanovič in memoriam.

Advokátovi Matúšovi Dulovi udelili cenu za celoživotné dielo a oddanosť slovenskému národu i mestu Martin pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa, Gizele Ferenczovej za celoživotný prínos, kreativitu, profesionálny prístup a záslužnú činnosť v prospech seniorov mesta Martin, pričom koordinuje činnosť všetkých deväť klubov dôchodcov v Martine a jeden z nich - Senior klub v Martine - vedie od roku 2005. Milanovi Malíkovi cenu odovzdali za celoživotný prínos, profesionálny prístup, mimoriadny podiel na rozvoji mesta Martin a jeho reprezentáciu doma i v zahraničí.

Profesorovi Júliusovi Mazuchovi cenu primátora odovzdali za mimoriadne výsledky v oblasti chirurgie, význačnú vedeckú prácu a reprezentáciu mesta Martin doma i v zahraničí. Bol súčasťou tímu, ktorý ako prvý v Československu operoval masívnu pľúcnu embóliu pomocou mimotelového obehu. Zároveň bol prvý v Československu, kto zachránil pacienta so smrteľnou embóliou podaním trombolytickej liečby priamo do pľúcnej artérie. Pôsobil aj v Lučenci, kde vybudoval modernú cievnu chirurgiu. Do Martina sa vrátil v roku 2000 už v dôchodkovom veku. A pôsobí tu dodnes, stále školí doktorantov, prednáša a skúša.

Milota Strončeková dostala cenu primátora za neúnavnú podporu a pomoc slabozrakým a nevidiacim v Martine i na Slovensku, aby sa viac zapájali do bežného života, spoločnosti či zamestnania. Organizuje pobytové tábory pre nevidiace deti a vedie celoslovenské pobyty pre zrakovo postihnutých diabetikov. Stojí tiež pri zbierke Biela pastelka či Dni bielej palice. Sama je prakticky nevidiaca.

Ján Vanovič Bol jedným zo signatárov Deklarácie slovenského národa. Cenu primátora mu udelili za celoživotné dielo a oddanosť slovenskému národu i mestu Martin pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa. Do obrany národných práv s cieľom vymaniť sa spod nadvlády Uhorska aktívne zasahoval už pred rokom 1918, kedy mu pole pôsobnosti poskytla aj evanjelická cirkev. Po vzniku Československa bol členom Revolučného národného zhromaždenia, výboru aj predsedom Matice slovenskej, spoluzakladal Advokátsku komoru pre Slovensko, predsedal výboru Slovenského spevokolu, Turčianskemu kasínu, či Muzeálnej slovenskej spoločnosti.

Cenu primátora dostal aj Český spolok v Martine za svoju aktívnu činnosť pri rozvíjaní česko-slovenských vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 386
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 069
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 074
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 849
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 108
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 615
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 513
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Väčšina účastníkov prvej triedy predpovedá, že súťaž bude napínavá až do konca.

Vyhrá Tomáš Nosák do tretice poradie kanonierov, koľko bodov bude stačiť na záchranu, zmeny v kádroch, kompletný zoznam prípravných zápasov účastníkov prvej triedy. To všetko na jednom mieste.


Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 100 536
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 024
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 40 731
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 325
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 621
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 860
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 709
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 835
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?