Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Odovzdali ceny významným osobnostiam Martina

V Martine v piatok večer odovzdali významným osobnostiam najvyššie ocenenia mesta.

Záverečné defilé ocenených v Národnom dome v Martine.Záverečné defilé ocenených v Národnom dome v Martine. (Zdroj: Archív MT)

MARTIN. Národný dom bol v piatok večer miestom oceňovania osobností mesta Martin. Príležitosť k tomu dali nielen tohtoročné Dni mesta Martin, ale aj sté výročie podpísania Martinskej deklarácie, ktoré presunulo zaužívaný termín tejto mestskej udalosti z novembra na október.

Čestné občianstvo mesta Martin

Ocenenia mesta dostalo celkom trinásť osobností. Udelenie čestného občianstva mesta sa tentoraz spája s Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine. Tento čestný titul dostali Sveinung Lunde za spoluprácu, podporu a rozvoj spoločných aktivít medzi JLF UK v Martine a Bjørknes University College v nórskom Osle a Runólfur Oddsson za spoluprácu, podporu a šírenie dobrého mena JLF UK v Martine na Islande.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sveinung Lunde bol predsedom mládežníckeho krídla nórskej Konzervatívnej strany a neskôr členom parlamentu. Od roku 1996 je riaditeľom Bjørknes College, ktorá sa v roku 2007 transformovala na Bjørknes University College. Aktívne rozvinul medzinárodnú spoluprácu školy a majoritnou mierou sa zaslúžil o akreditáciu mnohých študijných odborov. Vďaka kooperácii s JFF UK boli za grantovej podpory nórskeho finančného mechanizmu vydané dve vysokoškolské učebnice v anglickom jazyku používané študentmi oboch krajín. Dnes v Martine študuje 354 nórskych poslucháčov, čo tvorí vyše polovicu všetkých zahraničných študentov.

Runólfur Oddsson pôsobí ako honorárny konzul Slovenskej republiky na Islande a od roku 2012 aktívne spolupracuje s JLF UK, kedy sa na štúdium medicíny zapísalo prvých 8 islandských študentov. Predovšetkým vďaka jeho entuziazmu a úsiliu sa každoročne zvyšuje ich počet na dnešných 142 Islanďanov z celkového počtu 669 študentov študujúcich na fakultne v anglickom jazyku. Jeho zásluhou sa vytvárajú pevné kontakty aj medzi lekárskymi komunitami v Martine a v Reykjavíku.

SkryťVypnúť reklamu

Cena mesta Martin

Cenu mesta Martin v tomto roku udelili Rudolfovi Hyrdelovi, Jaroslavovi Lúčanovi a Ivanovi Štubňovi in memoriam.

Profesor Rudolf Hyrdel dostal ocenenie za výnimočné výsledky v oblasti gastroenterológie, vedecko-výskumnú prácu a reprezentáciu mesta Martin doma i v zahraničí. Hneď po nástupe na martinskú internú kliniku sa mal venovať sérovému gastrínu. V čase, keď sa vyšetroval iba na piatich pracoviskách na svete, vyšetrila martinská klinika prvé vzorky. Vďaka profesorovi Hyrdelovi sa jeho pracovisko stalo najvýznamnejším v celom Československu. V roku 1990 ako prvý v Európe a tretí na svete zaviedol v Martine test, vďaka ktorému dokázali lokalizovať aj miniatúrne nádory. Gastroenterologická klinika pod jeho vedením neustále zavádza nové unikátne diagnostické a terapeutické metódy. Ako jediná na Slovensku robí funkčné vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu.

SkryťVypnúť reklamu

Doktorovi Jaroslavovi Lúčanovi cenu mesta udelili za dlhoročnú vedeckú prácu, mimoriadne nasadenie a starostlivosť o stomikov a onkologických pacientov. Je to lekár, chirurg, onkológ, športový lekár, pedagóg aj výborný manažér. Dlhých 47 rokov zasvätil chirurgickej klinike Univerzitnej nemocnice v Martine. Má za sebou viac ako 6-tisíc operácií. Je spoluautorom 5 monografií a výnimočnou je jeho vlastná - Stómie a stomici. Pred 27 rokmi založil ILCO klub stomikov v Martine a bol spoluzakladateľom Slovenského združenia stomikov SLOVILCO. Vďaka nemu je Slovensko možno jedinou krajinou, ktorá pozná počet takto postihnutých ľudí. Pracoval 32 rokov aj ako lekár Rýchlej zdravotnej služby a podobne dlho bol dobrovoľným členom Horskej služby v Malej Fatre.

Ivan Štubňa dostal ocenenie za celoživotné dielo a unikátnu tvorbu v oblasti výtvarného umenia. Žil, pracoval a tvoril v Martine. Ako zakladajúci a stály člen skupiny Mikuláša Galandu bol neodmysliteľnou súčasťou diania vo výtvarnom umení druhej polovice 20. storočia. Jeho tvorba má široký záber – obsahuje kresbu, maľbu i monumentálne práce. No najviac miloval komornú grafiku, ktorou vystihoval svoj lyrický svet. Aj mesto Martin je svojim spôsobom jeho výstavou. Monumentálne reliéfne a štukatúrne realizácie Ivana Štubňu zdobia Štúrovu štvrť, obchody na Severe či Dom odborov Strojár.

Cena dobrovoľníka mesta Martin

Cenu dobrovoľníka mesta Martin dostali Ján Cíger a Juliana Krivušová. Cena za neutíchajúce nadšenie podporujúce literatúru, vzťah k písanému slovu a návrat k domácej rozprávkovej tvorbe – to je v skratke zhrnutie života a odkazu Jána Cígera. Antikvár, spisovateľ, glosátor, rozprávač, moderátor či hraškológ, to všetko je Jano Cíger z Mädokýša, ako ho mnohí volajú. Jeho najväčšou láskou a osudom sa stali knihy. Ako samozvaný profesor hraškológie bol otcom myšlienky založenia svetového unikátu - Múzea Janka Hraška. Od roku 2016 je aj pútnikom. Vydáva sa so svojím vozíkom naplneným knihami na Púť Mateja Hrebendu po Slovensku. V roku 2016 sa zároveň stal vôbec prvým mužským predsedom Spolku slovenský žien Živena, pobočky v Martine.

Juliane Krivušovej cenu odovzdali za obetavú a nezištnú pomoc deťom v núdzi prostredníctvom projektu Strom splnených prianí. Tento rok ho postaví so svojím tímom, rodinou a dobrovoľníkmi 14-ty krát, a to v obchodných centrách či firmách. Na stromoch ozdôb visia priania detí z detských domovov v Martine, Necpaloch či Svidníku, alebo z pestúnskych rodín, krízových centier a domovov sociálnych služieb. Vždy sa nájdu darcovia, ktorí kúpia, čo si deti na lístočkoch vypýtali. Juliana Krivušová s dobrovoľníkmi zabezpečia, že zabalené darčeky putujú pod správny vianočný strom skromným deťom, ktoré to nemajú v živote ľahké.

Cena primátora mesta Martin

Adresátmi Ceny primátora mesta Martin sa tohto roku stali Matúš Dula in memoriam, Gizela Ferenczová, Milan Malík, Július Mazuch, Milota Strončeková a Ján Vanovič in memoriam.

Advokátovi Matúšovi Dulovi udelili cenu za celoživotné dielo a oddanosť slovenskému národu i mestu Martin pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa, Gizele Ferenczovej za celoživotný prínos, kreativitu, profesionálny prístup a záslužnú činnosť v prospech seniorov mesta Martin, pričom koordinuje činnosť všetkých deväť klubov dôchodcov v Martine a jeden z nich - Senior klub v Martine - vedie od roku 2005. Milanovi Malíkovi cenu odovzdali za celoživotný prínos, profesionálny prístup, mimoriadny podiel na rozvoji mesta Martin a jeho reprezentáciu doma i v zahraničí.

Profesorovi Júliusovi Mazuchovi cenu primátora odovzdali za mimoriadne výsledky v oblasti chirurgie, význačnú vedeckú prácu a reprezentáciu mesta Martin doma i v zahraničí. Bol súčasťou tímu, ktorý ako prvý v Československu operoval masívnu pľúcnu embóliu pomocou mimotelového obehu. Zároveň bol prvý v Československu, kto zachránil pacienta so smrteľnou embóliou podaním trombolytickej liečby priamo do pľúcnej artérie. Pôsobil aj v Lučenci, kde vybudoval modernú cievnu chirurgiu. Do Martina sa vrátil v roku 2000 už v dôchodkovom veku. A pôsobí tu dodnes, stále školí doktorantov, prednáša a skúša.

Milota Strončeková dostala cenu primátora za neúnavnú podporu a pomoc slabozrakým a nevidiacim v Martine i na Slovensku, aby sa viac zapájali do bežného života, spoločnosti či zamestnania. Organizuje pobytové tábory pre nevidiace deti a vedie celoslovenské pobyty pre zrakovo postihnutých diabetikov. Stojí tiež pri zbierke Biela pastelka či Dni bielej palice. Sama je prakticky nevidiaca.

Ján Vanovič Bol jedným zo signatárov Deklarácie slovenského národa. Cenu primátora mu udelili za celoživotné dielo a oddanosť slovenskému národu i mestu Martin pri príležitosti 100. výročia prijatia Deklarácie slovenského národa. Do obrany národných práv s cieľom vymaniť sa spod nadvlády Uhorska aktívne zasahoval už pred rokom 1918, kedy mu pole pôsobnosti poskytla aj evanjelická cirkev. Po vzniku Československa bol členom Revolučného národného zhromaždenia, výboru aj predsedom Matice slovenskej, spoluzakladal Advokátsku komoru pre Slovensko, predsedal výboru Slovenského spevokolu, Turčianskemu kasínu, či Muzeálnej slovenskej spoločnosti.

Cenu primátora dostal aj Český spolok v Martine za svoju aktívnu činnosť pri rozvíjaní česko-slovenských vzťahov.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 2. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 4. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 5. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 6. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 7. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 8 809
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 188
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 137
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 440
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 337
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 262

Blogy SME

 1. Maroš Hrnčiar: Striptérka
 2. Otilia Horrocks: Druhý dych pre bezbariérové ihrisko na Markušovej ulici v Košiciach
 3. Ján Šeďo: 30. september mal navrhnúť Fico, volili by sme v lete.
 4. Jozef Purdeš: Tisíc dní bežcom
 5. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov
 6. Internátny život UK: Ako sa zbaviť stresu?
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Slovenský Grob
 8. Věra Tepličková: Že by sa dvaja tak dlho hľadali, až sa našli?
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 047
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 432
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 718
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 682
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 600
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 688
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 673
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 672
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

ILlustračné foto.

Muža policajti obvinili.


3 h
Juraj Gavura sa fotografii venuje viac ako 30 rokov.

Fotografovanie je prístupnejšie ako kedysi.


4 h
Úspešní martinskí chodci s trénermi.

Skvelí martinskí atléti. Dva chodecké tituly, slovenský rekord, famózna halová premiéra Gajanovej.


a 1 ďalší 7 h
Podľa Andreja Doležala by sa výsledky štúdie mali posúdiť komlexne.

Rezort dopravy sa rozhoduje o najideálnejšom severojužnom prepojení Slovenska.


31. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Maroš Hrnčiar: Striptérka
 2. Otilia Horrocks: Druhý dych pre bezbariérové ihrisko na Markušovej ulici v Košiciach
 3. Ján Šeďo: 30. september mal navrhnúť Fico, volili by sme v lete.
 4. Jozef Purdeš: Tisíc dní bežcom
 5. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov
 6. Internátny život UK: Ako sa zbaviť stresu?
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Slovenský Grob
 8. Věra Tepličková: Že by sa dvaja tak dlho hľadali, až sa našli?
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 047
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 432
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 718
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 682
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 600
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 688
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 673
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 672
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 3. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 7. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)

Už ste čítali?