MARTIN.Výročie podpísania Deklarácie slovenského národa si v Martine uctili najvyšší predstavitelia Slovenskej a Českej republiky: prezident SR Andrej Kiska, prezident ČR Miloš Zeman, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štech, predseda vlády SR Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš.
ANDREJ KISKA, prezident SR
Za vznikom Československa boli stovky osobností, za ich odvahu a odhodlanie im patrí naše uznanie a vďaka. Približne 200 osobností sa tu stretlo, aby v Deklarácii slovenského národa deklarovali právo na sebaurčenie slovenského národu a vôľu žiť v spoločnom štáte s českým národom. Povedzme otvorene, že tieto osobnosti to mali ťažké, boli perzekvované, boli väznené, no bojovali za práva nás, Slovákov, preto prosím, vzdajme úctu otcom Martinskej deklarácie. Cesta Slovákov a Čechov od roku 1918 až po rozchod a vznik samostatných štátov nebola priamočiara. Možno to bolo vtedy aj nostalgické, ale aj sprevádzané nádejou, že sa opäť stretneme. Podarilo sa, sme v jednom úžasnom projekte Európskej únie a naši ľudia sa môžu slobodne rozhodnúť, kde chcú žiť, študovať a pracovať.

ANDREJ DANKO, predseda Národnej rady SR
Vznik ČSR bol pre Slovákov výrazným medzníkom, podnietil všestranný rozvoj slovenského národa. Po sto rokoch to môžeme úprimne vyhlásiť. V Uhorsku pre nás už nebola budúcnosť, museli sme ísť ďalej. Deklaráciou slovenského národa Slováci okrem vôle spolužitia s českým národom vyjadrili vieru, že v budúcej Európe nájdu svoje miesto ako slobodný a suverénny národ. Československý národ síce nevznikol, zato sa však zrodili úžasné spoločné rodinné väzby a priateľstvá na život a na smrť. Dodnes sú naše vzťahy nadštandardné, práve tieto vzťahy i náš pokojný rozchod na začiatku 90. rokov vzbudzujú rešpekt na celom svete, sme príkladom vyspelosti a kultúrnosti. Dnešné výročie spoločnej štátnosti nech je odrazom k ďalším rokom slobody, materiálnej a duchovnej prosperity.
PETER PELLEGRINI, predseda vlády SR
Práve v Martine vznikli politické iniciatívy, ktoré zásadne zmenili osud slovenského národa a vytvorili predpoklady, aby sme mohli samostatne žiť a samostatne niesť zodpovednosť za svoju budúcnosť. Osobnostiam, ktoré sa o to pričinili, patrí náš veľký rešpekt a veľká vďaka. Boli to ľudia, ktorí chceli slúžiť slovenskému národu. Bez ich politickej odvahy a ochoty bojovať by sme tu dnes nestáli. Buďme my Slováci hrdí na vlastný štát, nepovažujme jeho vznik za historickú samozrejmosť, berme to ako vzácnosť, ktorú si musíme navždy chrániť, brániť a ďakovať za ňu. Musíme si uvedomiť, že môžeme mať akýkoľvek politický projekt či ideu, ak nezískame podporu verejnosti, nemôže sa nám tento projekt podariť. Svet sa mení, prichádzajú nové výzvy. Bez spoločného zomknutia sa pre štát a národ a jeho budúcnosť sa nikdy nepohneme ďalej.

MILOŠ ZEMAN, prezident Českej republiky
Česi a Slováci si vďaka vzniku Československej republiky zachovali národnosť, jazyk a mohli sme sa slobodne rozvíjať. Obom národom na konci prvej svetovej vojny hrozilo odnárodnenie - Čechom germanizácia, Slovákom maďarizácia. Nie sú na svete bližšie národy ako český a slovenský. A nejde iba o jazykovú podobnosť. Aj keď sa Česko a Slovensko v minulosti rozišli, stretli sa opäť v Európskej únii, ktorá je skvelým projektom. Len by som si želal, aby jej projektanti boli o niečo kvalifikovanejší a aby dosiahli úrovne otcov zakladateľov Európskej únie. Podobne, ako som pred dvoma dňami zaželal na Pražskom hrade českému národu šťastnú budúcnosť, to isté želám aj vám. Želám vám lásku, šťastie, priateľstvo a šťastnú budúcnosť.
MILAN ŠTĔCH, predseda Senátu Parlamentu ČR
V tomto roku sme si pripomenuli viacero osmičkových výročí, ktoré sprevádzajú históriu našich národov. Tu v Martine sa pred sto rokmi zišli ľudia rôznej politickej orientácie, náboženského života či spoločenského postavenia. Dôležité ale pre nich bolo, aby presadili spoločný záujem. Rozdielnosť názorov išla bokom. Československá republika bola úspešným projektom, hospodársky to prospelo obom národom a hoci naše súžitie nebolo bezproblémové, dokázali sme sa pokojne a kultúrne rozísť, čo bolo svojho času logickým riešením a samostatne naplniť idey, o ktorých možno rozmýšľali muži deklarácie. Podporujeme sa, sme silnými krajinami v rámci V4, máme sa radi a vážime si to.
ANDREJ BABIŠ, predseda vlády ČR
Slováci sa za jedno storočie stali z utláčaného národa Rakúsko-Uhorska sebavedomým
a nezávislým štátom, členom EÚ a NATO, ktorý prosperuje, na ktorého by boli signatári Martinskej deklarácie bezpochyby hrdí. Zhromaždenie na tomto mieste presne pred sto rokmi ukázalo, že Slováci sú svojbytným národom, ktorý chce zobrať osud do vlastných rúk. Bez spojenia našich dvoch národov by vlastné sebaurčenie v povojnových rokoch nedosiahol ani jeden. Spoločne sme
to ale dokázali. Spoločnú minulosť, ktorá trvala úctyhodných 75 rokov, chápem ako záväzok voči občanom Českej aj Slovenskej republiky. Nie sú lepšie vzťahy v Európe ani vo svete, než medzi Českou a Slovenskou republikou, medzi našimi národmi. Nech to tak zostane navždy.