MARTIN. Keď si mestá Martin a holandský Hoogeveen pripomínali pred dvoma rokmi štvrťstoročie svojho partnerstva, v tamojšom DeTamboer vystavili obrazy martinskej výtvarníčky Kristíny Šubjakovej. Stretli sa s nevšedným ohlasom. Holandská stopa viedla aj k aktuálnej spoločnej prezentácii tvorby v martinskej Turčianskej galérii. Výstavu Kristíny Šubjakovej a Holanďana Walther Smeitink-Mühlbachera sprístupnili minulý pondelok – v predvečer storočnice podpísania Martinskej deklarácie. Obidvaja výtvarníci – maliarka a architektka Kristína Šubjaková a maliar, textilný dizajnér, pedagóg a publicista Walther Smeitink-Mühlbacher – ponúkajú priaznivcom výtvarného umenia veľmi emotívny zážitok. Ich tvorba pôsobí harmonicky, súzvučne, hoci ich výtvarný svet je odlišný.
„Maľovanie je ako kúpeľ, človek z neho vychádza čistejší, ako do neho vošiel,“ zvykne tvrdiť Kristína. Hovorí, že maľuje nielen pre seba, chce v ľuďoch vyvolať nové pocity, ktoré sa jej v spätnej väzbe vracajú a prinášajú do tvorby novú energiu. Experimentuje s farebnými štruktúrami, otvára nové, nepoznané obzory, ktoré jej obrazy môžu u diváka vyvolať stále iné estetické zážitky. Jej svet je radostný, príjemný, farebný. Jeho metafory, ukryté v symbolike obrazov, ľudia prijímajú za svoje. Jej obrazy pohládzajú dušu, jej poetika robí svet príjemnejším a krajším.

Zoznam výstav akademického maliara Walthera Smeitink-Mühlbachera je dlhý. Obsahuje veľa bodov spojených s Holandskom, ale aj Českom, lebo momentálne si uvádza aj adresu Jaroměřice nad Rokytnou, no i so Slovenskom. Je nielen členom, ale aj kurátorom Umeleckej besedy slovenskej (vznikla v roku 1921) a tiež si bude o tri roky pripomínať svoju prvú storočnicu ako odraz potreby spolupráce výtvarných umelcov. Jeho maľba je zložitá, diváka núti rozmýšľať. Svoj svet neponúka priamočiaro. Pracuje s viacerými materiálmi i technikami, kombinuje ich a na ich ploche, i v jednotlivých fragmentoch, ponúka svoje posolstvo. Niekto ho dokáže dešifrovať, niekto nie. Každopádne, ide o príjemný zážitok, ktorý jeho tvorba vzbudzuje. Akoby svoje diela žil, zhodujú sa znalci výtvarného umenia. A akoby ten život bol návštevníkom galérie príjemný.
Ich partnerská výstava – Vizuálne posolstvá / Visualmessages - je zážitkom, pekným zázemím v uponáhľanom čase. Pohladením duše, zázrakom vo všedných dňoch, ktoré spravidla žijeme. Pozrieť si ju možno do 31. januára budúceho roku.