MARTIN. Len 13-ročnému chlapcovi Teovi Janíčkovi z Martina sa vďaka jeho záujmu o históriu podarilo dosiahnuť, že stav zanedbaných podobizní dvoch velikánov si konečne niekto všimol. Ide o bronzové busty Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika osadené v parčíku Štefánikovho ústavu v Martine.
Na vine je chemická reakcia
Všetko začalo súťažným školským projektom o Masarykovom pôsobení v Turci.
„Pán učiteľ Adrián Šucha ma upozornil na bustu T. G. Masaryka v areáli
O BUSTÁCH
Podľa informácií sochára Jána Gejdoša je autorom Masarykovej busty Josef Mařatka, sochár európskeho významu, žiak parížskej školy Augusta Rodina. Je od neho katalogizovaných asi 20 portrétových búst, pričom približne 17 z nich sa nachádza v Paríži. Autorom busty Štefánika je moravský Slovák, sochár František Úprka. Pozoruhodnosťou je, že ako jedna z mála zobrazuje Štefánika bez pokrývky hlavy a odhaľuje tak jeho ustupujúce vlasy. Obe busty sú evidované ako národné kultúrne pamiatky od roku 2005.
(TASR)
Štefánikovho ústavu, ktorú by som mohol do svojej práce zahrnúť. Táto informácia ma zaskočila, pretože som o tomto diele nevedel,“ približuje Teo Janíček a dopĺňa, že prekvapením preňho bolo, keď zistil, že v parčíku ústavu sa nachádza aj nádherná busta M. R. Štefánika.
„Mal som z toho veľkú radosť, no zároveň som bol smutný zo zlého stavu oboch diel. Na povrchu boli poškodené, čo spôsobila chemická reakcia živice s bronzom, ako som neskôr zistil. Poškodenia búst vyzerali ako tečúce slzy,“ opísal školák, ktorý si spolu s rodičmi vtedy povedal, že v roku stého výročia prijatia Martinskej deklarácie je stav búst velikánov našej histórie naozaj nedôstojný a že s tým niečo skúsia urobiť.
Ani google nič nevedel
Ako ďalej Teo Janíček hovorí, o dielach a ich autoroch postupne získali veľa informácií, z ktorých si mnohé navzájom protirečili.

„Táto detektívna časť ma bavila asi najviac. Veľa Martinčanov o existencií búst ani netušilo, dokonca ani internetový vyhľadávač Google ich nenašiel. Akcia Zachráňme busty bola náročná, ale podarilo sa to aj vďaka veľkej pomoci a ochote mnohých ľudí,“ vysvetľuje chlapec a dopĺňa, že skôr, ako sa mohla začať obnova búst, musel najskôr nájsť ich majiteľa, zabezpečiť jeho súhlas, rovnako aj súhlas kompetentných úradov a najmä zohnať peniaze na opravu. Keďže pomníky sú od roku 2005 národnými kultúrnymi pamiatkami, všetko bolo o to zložitejšie. So žiadosťou o pomoc sa Teo obrátil na martinský Rotary klub ktorý je nadšencom histórie a jeho členovia s nápadom súhlasili. Samotných opráv sa zhostil sochár Ján Gejdoš.
Sprístupnený parčík
Počas martinských veľkolepých osláv 100. výročia vzniku Československej republiky bolo na základe Teovej iniciatívy súčasťou programu dokonca kladenie kytíc ku pamätníkom T. G. Masaryka a M. R. Štefánika. Uctiť si ich prišiel predseda Národnej rady SR Andrej Danko a predseda Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček.
„Od nášho predsedu som za svoju prácu dostal striebornú pamiatkovú medailu Národnej rady, z ktorej mám veľkú radosť a vôbec som také niečo nečakal,“ tešil sa Teo Janíček, ktorý by bol rád,keby sa tieto diela stali známejšími a pre ľudí dostupnejšími.
„Lákadlom pre návštevníkov by mohlo byť napríklad to, že Štefánik nemá na buste čiapku a vidieť tam jeho ustupujúce vlasy. Aj takýto malý, ale zaujímavý detail môže pomôcť sochy spopularizovať,“ zamýšľa sa mladý Martinčan.
Ďalšou pozitívnou správou je, že parčík Štefánikovho ústavu bude pre verejnosť otvorený počas novembrových víkendov od 9. h do 16. h, takže ľudia si budú môcť pozrieť vynovené busty na vlastné oči.