MARTIN. Preparovanie živočíchov, odborne nazývané taxidermia, je umelecké remeslo zaoberajúce sa spracovaním mŕtvych tiel živočíchov tak, aby sa dosiahol realistický vzhľad živého tvora. „Dobrí taxidermisti – preparátori sú umelcami aj prírodovedcami zároveň. K svojej práci nevyhnutne potrebujú znalosť anatómie preparovaných živočíchov, ich správania sa v prírode a tiež aj potrebnú dávku umeleckého cítenia,“ upresňuje Boris Astaloš zo SNM-Múzea Andreja Kmeťa v Martine.

Dajte sa vypchať! - o čom je výstava?
V tomto múzeu sa s tajomstvami taxidermie môžu návštevníci zoznámiť na aktuálnej výstave s názvom Dajte sa vypchať! (Ako sa živočích stal preparátom). V spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici ju pripravilo SNM v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa.
„Dejiny taxidermie siahajú až do starovekého Egypta, kde na sa pomerne zložito preparovali a balzamovali ľudské (múmie), ale aj zvieracie pozostatky (mumifikované mačky). História taxidermie v dnešnom slova zmysle siaha do 16. storočia. Hlavným podnetom bol rozvíjajúci sa obchod a rastúci záujem o prírodu,“ pokračuje ďalej B. Astaloš.
Zlatý vek taxidermie - 18. storočie
Dodáva, že najstaršie známe preparáty pochádzajú z Holandska, približne z roku 1517. „Za zlatý vek taxidermie je ale považované 18. storočie, kedy sa s narastajúcim počtom expedícií do zámorských krajín dostalo do Európy mnoho neuveriteľných opisov neznámych tvorov,“ hovorí kurátor zoologických zbierok múzea. Pripomenie, že práve to podnietilo snahu uchovať dokladový materiál v čo najvernejšej podobe. Až potom postupne vznikali kabinety biologických kuriozít, ktoré môžeme považovať za predchodcov múzeí.
Výstava Dajte sa vypchať! (Ako sa živočích stal preparátom) predstavuje taxidermiu ako jeden z pomocných odborov zoológie a spôsobov uchovávania dokladov zoologického výskumu.
„Jej cieľom je predstaviť rôzne spôsoby preparovania živočíchov, od najstarších spôsobov preparácie až po modernú taxidermiu, používajúcu najnovšie postupy a spôsoby uchovávania tiel živočíchov,“ opisuje aktuálnu výstavu. Zdôrazní, že prezentuje rôzne druhy zoologických preparátov od tekutinových, kostrových, lebkových, kožkových až po dermoplastrické preparáty, zachytávajúce reálne zobrazenie živočícha.
Využili aj preparáty od Andreja Kmeťa
„Na výstave sú použité zoologické preparáty zo starších zbierok múzea, ktoré získal prvý predseda Muzeálnej slovenskej spoločnosti a zakladateľ zoologickej zbierky Andrej Kmeť a tiež najnovšie prírastky, prezentujúce prácu súčasných slovenských preparátorov,“ nezabudne pripomenúť B. Astaloš.
Výstavu si možno pozrieť do 20. januára budúceho roku.