MARTIN. Koncom októbra sa v čínskom Chang-čou konalo prvé stretnutie riaditeľov zástupcov knižníc Ćíny a krajín strednej a východnej Európy. Jeho súčasťou bolo založenie Únie knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy (China – CEEC Libraries Union) a prijatie akčného plánu spolupráce na roky 2019 – 2020. Slovensko zastupovala generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice (SNK), Katarína Krištofová.
Spolupráca medzi Čínou a krajinami strednej a východnej Európy sa oficiálne začala v roku 2012 a počas týchto rokov sa aktívne rozvinuli viaceré oblasti. „Zasadnutia v Chang-čou sa zúčastnilo 161 zástupcov 61 knižníc a jeho cieľom bolo vytvorenie platformy pre vzájomnú výmenu, zdieľanie informácií a skúseností a odbornú spoluprácu v knižničnej oblasti,“ zhodnotila generálna riaditeľka K. Krištofová.
Túto ambicióznu aktivitu uvítala aj Konferencia riaditeľov európskych národných knižníc (CENL –Conference of European National Librarians): „Knižnica ako inštitúcia, ktorá zachováva ľudské kultúrne dedičstvo, je jedným z nevyhnutných prepojení v medzinárodnom kultúrnom výmennom reťazci. V záujme realizácie akčného plánu pre rozvoj kultúry "Belt and Road" (2016-2020), vydaného ministerstvom kultúry v Číne, a posilnenia výmen a spolupráce s krajinami strednej a východnej Európy v oblasti knižníc, dôrazne podporujeme zriadenie Únie knižníc Číny a krajín strednej a východnej Európy,“ píše sa vo vyhlásení CENL, v ktorého päťčlennom Výkonnom výbore pôsobí generálna riaditeľka Slovenskej národnej knižnice ako podpredsedníčka.
K. Krištofová však mala v Číne ešte jednu milú povinnosť – odovzdať riaditeľovi Čínskej národnej knižnice knihu Mingovia v príbehoch a histórii, ktorú sme v SNK slávnostne pokrstili 22. mája 2018. „Požiadala ma o to Marína Čarnogurská, spoluautorka tohto nevšedného diela, ktoré ako prvé, a to dokonca i v čínskych dejinách, sprístupňuje detailne súvislé osudy najznámejšej čínskej dynastie na pozadí histórie a osudov krajiny,“ vysvetlila generálna riaditeľka.
Autor: Katarína Štefanides Mažáriová