Je zgrupovanie hmyzu typickým prejavom aktuálneho ročného obdobia?
- Áno. S blížiacim sa zimným obdobím voľne žijúce živočíchy sa pripravujú na jeho prečkanie. Spôsoby sú u jednotlivých druhov rôzne, niektoré to zvládajú individuálne, iné v menších či veľkých skupinách pohromade.
Ktorý hmyz môžeme teraz najčastejšie vidieť v blízkosti domov?
- Mnohí už videli, že na jeseň sa začne okolo líp hromadiť vo veľkom počte naša bzdocha cifruša bezkrídla. Upozorní na nás červeným telom, ktoré vynikne pri ich väčšom zoskupení. Na prezimovanie sa takto dávajú dohromady aj naše lienky a spoločne zalezú vo veľkých kolóniách pod kôru, alebo pod rímsy domov či okien. Takto prečkajú kruté obdobie a na jar sa znovu rozídu do okolia.
Ľudia si ale teraz všimli novú skupinu hmyzu na kôre líp. Nepoznajú ho...
- Je to nás nový invázny druh bzroch blanatky lipovej (Oxycarenus lavaterae). Grupuje sa až v niekoľkých tisícoch jedincov na kôre líp. Vzniká veľká tmavá škvrna, ktorá pri dlhšom pozorovaní akoby svetielkovala. Malý živočích dosahuje 34 mm, v lete je rozlezený do korún stromu a takmer ho neregistrujeme.

Teraz ale áno.
- Upozorní na seba len keď sa zgrupuje na jedno miesto, obvykle v spodnej časti kmeňa. Zadná časť polokroviek blanatky je, ako meno naznačuje, blanitá a biela, čo pri jej pohybe spôsobuje viditeľné záblesky.
Odkiaľ k nám prišla?
- Blanatka lipová je pôvodom zo západného Stredomoria (Tunisko, Španielsko, južné Francúzsko), odkiaľ s prebiehajúcimi klimatickými zmenami začala putovať na východ a na sever. K nám prenikla v roku 1995, pravdepodobne z Maďarska. A postupne postupovala na sever až sme ju zaznamenali už aj v Turci.
Škodí nejako ľuďom či rastlinám?
- Zatiaľ je to pre nás len prírodná zaujímavosť, nakoľko ani v pôvodnej krajine nespôsobovala žiadne hospodárske či hygienické problémy. Blanatka lipová sa vyvíja cicaním štiav z kôry lipy malolistej. Je zaujímavé, že na lipe veľkolistej či na iných lipách sa nikdy nenašla. V južných častiach Európy z lipy prechádza aj na iné rastliny, ako je kapusta, z kvetov ibiš a pod.