MARTIN. Zberateľ krojov Stanislav Talapka sa prišiel nedávno do Turčianskej knižnice v Martine podeliť o svoju vášeň a porozprávať o špecifikách ľudového odievania na našom území, ale aj o tom, ako sa stará o kroje, kde ich hľadá a ako za nimi cestuje - niekedy aj do Prahy.
Vďaka besede spojenej s jedinečnou výstavou tak mohli návštevníci knižnice napríklad vidieť raritu - kroj z dnes už neexistujúcej obce Lešť, ktorá bola vysťahovaná v roku 1951, alebo kroj-nekroj z oblasti Piešťan, ktorý by mohol byť aktuálny rovnako aj dnes. Dozvedeli sa, odkiaľ pochádza čepiec z obľúbenej Jakubiskovej rozprávky o Perinbabe, a ako vyzeral turčiansky kroj, keďže originál sa nedochoval.
Rozprávanie obohatila ženská spevácka skupina Kamarátky, ktorá zaspievala svojimi zvučnými hlasmi niekoľko turčianskych piesní v tradičných krojoch. Kroj v minulosti slúžil ako ukazovateľ spoločenského statusu, takže bolo na prvý pohľad každému jasné, s kým má do činenia. Kamarátky priznali, že je veľký rozdiel spievať "len" v štylizovanom kroji, alebo v takom, ktorý vonia svojou históriou a cítiť z neho genialitu našich predkov, ich zručnosť a vynaliezavosť.
Kroje vo svojej tradičnej podobe, ako ich poznáme z minulosti, sa už do našich životov nevrátia, ale môžeme sa nimi inšpirovať. Tvoria jedinečné, vzácne dedičstvo, ktoré sa aj vďaka nadšencom, zberateľom, akým je Stanislav Talapka, zachová pre ďalšie generácie ako súčasť nášho duchovného dedičstva.
Autor: I. Bednáriková