Moc a "ne moc" - aktuálne nielen v divadle

Prvou tohtoročnou premiérou v Slovenskom komornom divadle v Martine bola v piatok divadelná hra Václava Havla Žobrácka opera.

(Zdroj: Braňo Konečný)

MARTIN. Havlova Žobrácka opera je a adaptáciou slávneho príbehu o Mackiem, vládcovi londýnskeho podsvetia a ženských sŕdc. Komédia o morálke s dvojitým dnom, ktorá má už takmer tristoročnú históriu, sa stala zdrojom inšpirácie pre mnoho rôznych úprav od Bertholda Brechta a Kurta Weilla až po Václava Havla.

Takmer 300 rokov stará hra

Žobrácku operu napísal už John Gay, v roku 1728 mala premiéru v divadle na Lincoln's Inn Fields a dosiahla 62 po sebe nasledujúcich predstavení. Stala sa tak najpopulárnejšou hrou 18. storočia. Po Gayovi prevzal o dvesto rokov námet dramatik Bertold Brecht, ktorý s hudobným skladateľom Kurtom Weilom napísali svoju Žobrácku operu. Havel neskrýval inšpiráciu Gayom, ale zdôrazňoval, že s Brechtom má jeho verzia spoločnú iba východisko tému.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Havel ju dokončil v roku 1972, písal ju na objednávku pražského Činoherného klubu, no nehrala sa v ňom, autor bol už na čiernej listine. Hru poskytol Havel Ochotníckemu Divadlu na tahu. Premiéru a zároveň derniéru mala 1. novembra 1975 v hostinci U Čelikovských na pražskom predmestí Horní Počernice. Divákov do hľadiska pozval sám Havel, prišlo ich okolo dvoch stoviek – medzi nimi intelektuálna elita a umelci. Zhodli sa, že išlo o jedinečný zážitok, jednu z divadelných udalostí ich života. Úrady ale neskôr iniciovali tvrdé postihy voči členom súboru, režisérovi Andrejovi Krobovi i voči divákom. Ako Havel neskôr napísal, v Počerniciach sa zišlo jadro budúcej Charty 77 a v ten večer sa sformoval alternatívny kultúrny front.

Nejde o aktuálnosť, ale všeobecnosť situácií

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku Mileny Michnovej, prečo je Havlova Žobrácka opera aj dnes aktuálna (v bulletine k premiére) režisér Andrej Krob odpovedal: „Stále aktuálny je vzťah medzi mocou a „ne mocou“ a nemoc z moci. Model súboja, v ktorom jeden chce dostať toho druhého, je predsa obrazom toho, ako sa to deje v tých vrstvách, ktoré majú moc a podivný majetok a také „hry“ hrajú. Nech sú to zlodeji alebo poctivci. Nejde asi o aktuálnosť, ale všeobecnosť tých myšlienok, replík, alebo situácií, ktoré sú prenosné a ktoré sprevádzajú každú moc...“

V rozhovore pre MY Turčianske noviny režisér Lukáš Brutovský k Žobráckej opere v Martine (preklad Ján Štrasser) povedal: „ Momentálne sa mi Žobrácka opera zdá byť najpodnetnejšou Havlovou hrou. Hovorí o dvojitej morálke, prepojení štátu a podsvetia, oportunizme a alibizme, teda aj o našej dennodennej spoločenskej realite. Prvky absurdného divadla, s ktorými pracuje, zrkadlia mechanizmy súčasnej politiky. Zároveň ale nestraší a nemoralizuje, naopak, ponúka dobré komediálne príležitosti takmer pre celý súbor a v hlavnej postave zlodejského vodcu a zvodcu Mackieho výbornú rolu pre Mareka Geišberga.

SkryťVypnúť reklamu

Venované výročiu spoločnej republiky

V Havlovej adaptácii slávneho príbehu ďalej hrajú Ján Kožuch, Ľubomíra Krkošková, František Výrostko, Alena Pajtinková, Barbora Palčíková, Zuzana Rohoňová, Eva Gašparová, Jaroslav Kysel, Michal Gazdík, Tomáa Grega, Daniel Žulčák, Viliam Hriadel a iní. Na jej príprave pracoval realizačný tím v zložení Monika Michnová (dramaturgia), Jozef Ciller (scéna), Peter Čanecký (kostýmy), Lukáš Brutovský (výber hudby a réžia).

Žobrácka opera je 570. Premiérovu Slovenského komorného divadla a jej tvorcovia ju venovali 100. výročiu vzniku spoločnej Československej republiky.

Žobráckej opere bola minulú sobotu venovaná aj Noc divadiel v Slovenskom komornom divadle v Martine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 879
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 916
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 598
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 460
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 708
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 391
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 259
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 685
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?