MARTIN. Trend je jasný, na komunálnej a regionálnej úrovni sa čoraz viac presadzujú nezávislí kandidáti. Nielen medzi starostami, ale aj poslancami.
V Turci máme 65 dedín. Starostovské stoličky obsadilo 43 nezávislých kandidátov, o päť viac ako pred štyrmi rokmi. Na vidieku sa stále drží Smer – SD, ku ktorému sa hlási 13 starostov a ďalší dvaja v koalícii so SNS.
Avšak sociálni demokrati, hoci sú v obciach z politických strán najsilnejší, tiež strácali, lebo v roku 2014 sa mohli pochváliť až 26 starostami.
Faktom je, že vtedy bol Smer na vrchole popularity, v parlamente maj väčšinu, vládol sám a preferencie si držal na úrovni 40 percent.
Po štyroch rokoch padol na polovicu, sociálni demokrati výrazne polarizujú spoločnosť, a tak sa nemožno čudovať, že niektorí richtári, ktorí mali v roku 2014 na sebe dres Smeru, ho vyzliekli a obliekli si iný.
Dôvodom môže byť taktika, v dnešných časoch je výhodnejšie kandidovať ako nezávislý, ale aj sklamanie z politiky najsilnejšej vládnej strany.
Z politických strán až päť starostov uspelo s podporou strany vidieckej strany Doma dobre, SNS získala tri starostovské stoličky samostatne a ako sme už spomínali dve v koalícii so Smerom.
Rozhodujú osobnosti
Dôležité je ale podotknúť, že ľudia na dedinách nevolia starostov podľa toho, kto za koho kandiduje, to je vedľajšie, ale skôr podľa toho, ako ho poznajú a čo pre obec urobil, resp. môže urobiť.
V Turci až 45 starostov svoje pozície obhájilo, pričom 23 z nich nemalo protikandidáta. Nových starostov je 18, z predchádzajúceho volebného obdobia nekandidovalo jedenásť richtárov. Vyrovnáva sa aj pomer medzi mužmi a ženami, aktuálne skóre je 33:30 v prospech mužov.
V dvoch dedinách sa voľby starostu neuskutočnili – v Slovenskom Pravne a Moškovci. Zaujímavosťou však je, že úradujúca starostka Moškovca Anna Staňová kandidovala za poslankyňu, no nebola zvolená.
Poslanecké ihrisko
Na turčianskom vidieku je v 64 obciach stanovených 387 poslaneckých miest. Voliči v komunálnych voľbách rozhodovali o obsadení 384. Tri ostali voľné, dva v Malom Čepčíne a jedno v Briešti nemal kto obsadiť, a tak aj v týchto obciach budú na jar nové voľby.
Poslanci na vidieku
Nezávislí – 196
Smer – SD – 99
SNS – 29
KDH – 20
Doma dobre – 16
Národná koalícia – 9
SaS, OĽaNO, Sme rodina, KDH – 6
Spolu – občianska demokracia – 4
Most – Híd – 1
ĽSNS – 1
Z hľadiska úspešnosti si najlepšie počínali nezávislí kandidáti, získali až 196 poslaneckých miest. Na druhom mieste skončil Smer – SD s 98 poslaneckými mandátmi.
SNS má 29 obecných poslancov, KDH 20, Doma dobre 16. Kandidáti Národnej koalície získali 9 poslaneckých kresiel, pravicová koalícia SaS, OĽaNO, Sme rodina Borisa Kollára a KDH šesť. Strana Spolu – občianska demokracia má 4 poslancov – v Sklabini a Ďanovej po dvoch, Most – Híd (Laskár) a Kotlebova ĽSNS (Bodorová) po jednom.
Smer mal v niektorých dedinách aj 100-percentnú úspešnosť. Všetky mandáty získal napríklad v Karlovej, Slovanoch, Trebostove, ale tradične vysoké čísla dosiahol, trebárs v Šútove či na opačnom konci Turca v Sklenom. Je to akási náplasť za slabé výsledky v mestách, v ktorých sociálni demokrati absolútne strácajú pôdu pod nohami. Čo je ale zaujímavé, nestrácajú na úkor opozície, porážajú ich nezávislí.
KDH výrazný výsledok dosiahlo opäť na Hornej Štubni, z deviatich mandátov obsadilo až osem. Silný vplyv bude mať s piatimi mandátmi aj v Sučanoch.
Pravicovým stranám sa na vidieku nedarí etablovať, zrejme je to aj preto, že v okresoch nemajú vybudované silnejšie stranícke štruktúry. Faktom však je, že na vidieku sa im tradične darí menej ako v mestách.
Všimli sme si ešte jeden paradox. Laskár nie je zaujímavý len ženskou zostavou, ale aj tým, že politicky kopíruje zloženie vládnej koalície Smer – SD, SNS a Most – Híd. Každá zo strán v tejto obci získala po jednom mandáte.