NOLČOVO. Ľudia z Turca, ktorým záleží na prírode, ako aj fanúšikovia obľúbených živých prenosov z prírody Veľkej Fatry - kukaj.sk, kde sú hlavnými hercami samotné zvieratá, sa stretli v Nolčove. Správa Národného praku Veľká Fatra v spolupráci s komunitou Kukaj a obcou Nolčovo pre nich pripravili podujatie s názvom Pomôžme sovám hniezdiť.
Silný príbeh osirelých mláďat
„Akciu sme zamerali na tému sovy, lebo sme chceli, aby sa ľudia dozvedeli niečo nové zo života týchto zaujímavých nočných tvorov a zároveň spojili príjemné stretnutie s užitočným – teda vyrábaním hniezdnych búdok,“ vysvetlil Juraj Žiak, zoológ z Veľkej Fatry.
Veľký záujem verejnosti o podujatie bol pozitívnym prekvapením.
„Veľmi príjemne nás zaskočila hojná účasť, veď sa zišlo vyše 130 ľudí z celého Slovenska, dokonca jeden pán prišiel až z Čiech. S takýmto počtom sme ani nerátali, veď sme navarili aj málo guľášu a žiaľ, neušlo sa každému,“ s úsmevom opisuje Ivan Daráni správca živých prenosov stránky kukaj.sk.
Juraj Žiak ďalej hovorí, že ochranári z Veľkej Fatry zamerali akciu na sovy preto, lebo jeden zo živých prenosov sa odohrával práve v hniezde plamienky driemavej, ktorá je našou najkrajšou sovou a jej príbeh chytil za srdce mnoho sledovateľov. Tí pozorovali príbeh troch mláďat, ktorým kuna usmrtila oboch rodičov a nebyť online kamery, mali by to zrátané aj oni.
Spolu vypustili sovu
Stretnutie fanúšikov stránky kukaj, ako i záujemcov o prírodu začalo privítaním od Petra Vantaru, riaditeľa správy Veľkej Fatry. Potom už odštartovala prednáška, v ktorej svoje dlhoročné skúsenosti so sovami zhrnul Juraj Žiak.
„Návštevníci sa dozvedeli, aké druhy sov žijú v našom okolí, aký je ich spôsob života, ako sa ktorý druh ozýva, čím sa živí, povedali sme si i to, aké typy búdok má rád konkrétny druh a “pochovali” sme tiež mnohé mýty a povery, ktoré doposiaľ kolujú o sovách,“ priblížil zoológ z Veľkej Fatry.
Potom sa už všetci nevedeli dočkať vypustenia zrehabilitovanej plamienky driemavej do prírody a najmä výroby drevených búdok. O sovách je totiž známe, že si vlastné hniezda nestavajú a radi osídľujú rôzneľudské stavby, predovšetkým hospodárske budovy, maštale, humná, povaly, senníky a aj kostolné veže.
Súťaž o najkrajšiu búdku
„Táto praktická aktivita si získala deti i dospelých a všetci usilovne pílili, vŕtali, búchali, zatĺkali klince, natierali, aby ich búdky vyzerali čo najlepšie. Vyrobilo sa až 24 parádnych veľkých sovníkov, ktoré rozvešiame po lesoch Veľkej Fatry,“ vykreslil Juraj Žiak a doplnil, že v rámci súťaže o najkrajšiu búdku to porota mala veľmi ťažké, a tak prvenstvo získali až dva výrobky.
Spokojní so svojou prácou si ľudia potom išli vypočuťprednášku zoológa Pavla Bala, bývalého zamestnancaTANAP-u, ktorý porozprával o svišťoch a kamzíkoch v Tatrách.
„Sme nadšení, ako perfektne dopadlo toto stretnutie v Nolčove a akí úžasní ľudia sa tam zišli. Bolo fajn vidieť sa s mnohým aj naživo a nielen vzájomne komunikovať cez sociálne siete. Vzniklo tu mnoho nových priateľstiev, a preto určite ešte vymyslíme podobnú akciu,“ prisľúbil Ivan Daráni. Jedno stretnutie plánujú s ľuďmi ešte spraviť aj ochranári a to priamo v teréne, kde spoločne zavesia vyrobené hniezdne búdky pre sovy.