MARTIN. VALČA. Dvom turčianskym školám sa vďaka šikovnosti ich žiakov podarilo získať automatický externý defibrilátor. Do 2. ročníka projektu Záchrana som ja, ktorého partnerom je Nadácia Allianz, sa prihlásilo až 371 slovenských škôl, ktorých kolektívy mali za úlohu pripraviť práce na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Porota potom vybrala 50 najlepších projektov a víťazné školy tak dostali spomínaný život zachraňujúci prístroj, zážitkové kurzy prvej pomoci pre prvý stupeň a certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov. V Turci sa z nich teší ZŠ Jozefa Kronera Martin a ZŠ Valča.
„Tento rok bolo rozhodovanie veľmi ťažké, všetky prihlásené práce mali vysokú úroveň. Deti aj s učiteľmi pripravili naozaj kreatívne práce, dokonca sme dostali aj videá či pesničky. Pri hodnotení porota prihliadala nielen na originálnosť, ale aj na mieru zapojenia sa detí do procesu tvorby a posudzovala aj vek detí,” zhodnotila 2. ročník riaditeľka Falck a koordinátorka projektu Jana Mračnová.
Poslúži aj ľuďom z okolia
Nedávno prišli záchranári z Falcku odovzdať defibrilátor do ZŠ Jozefa Krónera v Martine.
Ako prezradil záchranár Michal Haluška, tento prístroj pracuje úplne samostatne.
„Sám vyhodnotí stav pacienta a jeho srdcový rytmus a podľa toho výboj buď dá alebo nie. Defibrilátor zároveň vydáva pokyny, takže človek, ktorý ho obsluhuje ich má počúvať a dodržať. Prístroj určite nikomu neublíži, lebo ak by náhodou niekto niečo doplietol, prístroj to rozpozná a nezopne sa. Zvládne to i laik, dokonca aj dieťa,“ vysvetľuje Michal Haluška spôsob fungovania automatického defibrilátora. Ako ďalej dodal, prístroj však v prípade potreby nebude slúžiť iba základnej škole, ktorá ho vyhrala.
„Ak by mali ľudia z okolitých panelákov pri sebe človeka, ktorý by ním potreboval zachrániť život, na linke 112 im povedia, nech si ho na túto školu prídu požičať a poskytujú ním pomoc až do príchodu sanitky,“ vysvetľuje Haluška.
Defibrilátor už umiestnili do špeciálnej skrinky na stenu pri zborovni a riaditeľni.
„Budeme ho mať na očiach a v prípade, že by ho chcel niekto svojvoľne vybrať, spustí sa alarm. Školením prejdú všetci naši pedagógovia, aj zamestnanci, takže defibrilátor budeme vedieť správne použiť,“ vyslovil sa riaditeľ školy Roland Ondrejka.
Práca na spoločnom diele
V ZŠ Jozefa Kronera pribudol defibrilátor vďaka výbornému projektu, ktorý do súťaže poslala 3.B.
„Spoločne sme kreslili komix o chlapcovi Maťovi, ktorého zrazilo auto a zlomilo mu nohu. Poučil sa na vlastnej chybe a potom učil ostatné deti, ako majú chodiť cez cestu,“ vysvetlil Adam Dragula.
„Najviac ma bavilo vyfarbovanie voskovkami a to, ako sme príbeh postupne zdokonaľovali a vymýšľali texty do bublín,“ pripojil sa Peter Čech.
Žiakov prihlásila do súťaže ich triedna učiteľka Jaroslava Pavlovičová.
„Deti boli veľmi šťastné, že vyhrali, veď sme v to po celý čas dúfali. Je dobré, že na našu školu pribudol defibrilátor. Je to veľmi dôležitý prístroj a nikdy neviete, kedy ho budete potrebovať. Dúfam, že ho tak skoro nebudeme musieť použiť,“ dodala Pavlovičová.
Modely z plastelíny
Z cien sa už tešia aj školáci zo ZŠ Valča. Víťazná 2. A trieda zaslala do súťaže projekt s názvom Príbehy, ktoré v sebe ukrývajú sanitky. Ich pani učiteľka Veronika Maslíková priblížila, že žiaci si najskôr premysleli, pri akej situácii môžu záchranári zachraňovať ľudské životy.
„Následne si zadelili postavy, ktoré potom trojrozmerne modelovali z plastelíny a sanitku zas vyrobili zo škatule od mlieka. Na záver deti kreslili pozadie na výkres, ktoré celkovo dotváralo obrázkovú ilustráciu k príbehu,“ ozrejmila postup Maslíková.
Z úspechu svojich žiakov a získania defibrilátora mala radosť aj riaditeľka ZŠ Valča Vlasta Zajíčková.
„Je to bezpochyby výborná vec a mala by ju mať každá škola. Veď pri záchrane života rozhoduje každá minúta,“ povedala riaditeľka a dodala, že nový prístroj už taktiež umiestnili na viditeľné miesto v chodbe školy.
S automatickým externým defibrilátorom sa učili zaobchádzať aj žiaci víťazných škôl v rámci kurzu prvej pomoci. Záchranári z Falcku ich zároveň naučili ako ošetriť rôzne typy zranení, ktoré sa im môžu stať v škole a s inštruktormi si prešli i prevenciu pred týmito zraneniami a bezpečnosť cestnej premávky. Spoločne si nasimulovali dokonca dopravnú nehodu, aby sa deti naučili, ako v takejto situácii zareagovať a zavolať pomoc. Nechýbala ani reálna sanitka, ktorú školáci uvideli v akcii a nazreli aj do jej vnútra.