MARTIN. Zoznam členov odborných komisií martinského mestského zastupiteľstva je už kompletný.
Zákon s výnimkou komisie na ochranu verejného záujmu, ktorej členmi môžu byť výlučne poslanci, nestanovuje žiadne podmienky pre počet členov iných osôb v komisiách.
„Toto rozhodnutie teda leží čisto na zastupiteľstve. Je však dobrou praxou, pokiaľ je do každej komisie prizvaný minimálne jeden, ideálne však viacerí neposlanci – odborníci, ktorí vyvažujú prípadné politické nezhody v komisii a vedia poskytnúť vecný odborný pohľad na problematiku,“ povedal pre MY Turčianske noviny ešte pred voľbami Martin Kollárik z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť.
Pri kreovaní komisií v predchádzajúcom období v Martine rozhodovala politika, karty bez širšej diskusie rozdávali najsilnejšie kluby, ktoré viac uprednostňovali poslancov ako neposlancov. Pomer 53:28 je toho jasným dôkazom.
Teraz sa pomer zastúpenia mení. Nielenže sa znížil počet členov komisií z 81 na 67, ale vyvážilo sa aj zastúpenie medzi poslancami a neposlancami. Ten je (bez posudkovej komisie) v súčasnosti 38:29.
Väčšina komisií ma sedem členov, z toho štyroch poslancov a troch neposlancov, v kultúrnej komisii je dokonca pomer opačný.
Viac členov ako sedem majú tri komisie. Najviac športová, v ktorej zasadne až deväť členov.
„Zo strany poslancov bol o účasť v tejto komisii väčší záujem, a keďže sme nechceli nikoho ukrátiť, tak sa komisia rozšírila. Avšak oproti predchádzajúcim obdobiam sú v nej aj neposlanci z radov najsilnejších športových klubov – hokeja, futbalu a atletiky,“ vysvetľoval Michal Uherčík. nový predseda športovej komisie. V súčasnom volebnom období je v dvoch komisiách osem poslancov, predtým ich takto pendlovalo až devätnásť, dokonca dvaja poslanci „stíhali“ až tri.
Veľká debata sa tiež viedla a zrejme ešte dlho bude viesť o tom, kto by mal byť v komisiách, kto je alebo nie je odborník.
„Dnes žiadne pravidlá neexistujú, budeme potrebovať trochu viac času, aby sa vytvorili,“ povedal poslanec Michal Uherčík.
Zhoda by však mala byť na tom, že komisie by mali byť verejné, ľudia by dopredu mali vedieť termín ich konania a aj program, čím by sa vytvoril priestor i pre občiansku verejnosť diskutovať o problémoch a dávať rôzne návrhy a pripomienky k materiálom.
Nadpis šedého boxu
Komisia ekonomická
Predseda: Imrich Žigo. Členovia: Rudolf Kollár, Marek Belák, Ján Žilla, Pavol Stach, Alexander Lilge, Patrick Schwab.
Komisia legislatívna,územného plánu a výstavby
Predsedníčka: Kristína Šubjaková.
Členovia: Tomáš Ignačák, Zdenko Kozák, Róbert Gajdoš, Michal Uherčík, Peter Kašuba, Tibor Gombarček, Vladimír Záborský.
Komisia kultúry
Predseda: Martin Lechan. Členovia: Marína Gallová, Stanislav Thomka, Jozef Ciller, Tibor Kubička, Peter Cabadaj, Milan Ftorek.
Komisia školstva, vzdelávania a mládeže
Predseda: Bruno Horecký. Členovia: Eva Královancová, Tomáš Zanovit, Zuzana Badová, Eva Vachová, Ivan Hrozienčík, Alena Leštinská.
Komisia sociálno-zdravotná
Predseda: Martin Hudec. Členovia: Tatiana Červeňová, Slavomír Šuch, Imrich Žigo, Gizela Ferencová, Peter Juríček, Jaroslav Šidlo.
Komisia životného prostredia, verejného poriadku a požiarnej ochrany
Predseda: Tomáš Zanovit. Členovia: Zuzana Badová, Zita Sekerková, Ľubomír Vaňko, Vladimír Mečko, Tatiana Červeňová, Igor Húska, Ivan Jancko.
Komisia športu
Predseda: Michal Uherčík. Členovia: Marína Gallová, Martin Makovník, Martin Kalnický, Peter Vons, Igor Homola, Gregory Delton, Igor Pĺž, Marián Kalabus.
Komisia regionálneho rozvoja a cestovného ruchu
Predseda: Jozef Krištoffy. Členovia: Tibor Adamko, Zuzana Vonsová, Dušan Kubička, Peter Buocik, Dalibor Steindl, Ján Farský.
Komisia posudková
Predseda: Slavomír Šuch. Členovia: – Tatiana Červeňová, Iveta Šugarová, Jaroslav Rusnák, Katarína Tomášová.
Komisia energetická
Predseda: František Kameništiak. Členovia: Tibor Adamko, Miroslav Obšívaný, Miroslav Kadlec, Jozef Janeček, Peter Mešťan, Rastislav Zábronský.