Príchute majú rôzne, a to od obyčajných až po škoricové, orechové, vanilkové či anízové.
Tímová práca manželov
„Za vyše mesiaca som ich už upiekol okolo 20-tisíc a stále pokračujem. Teraz

pred Vianocami je po nich veľký dopyt. Ja ich vždy aj veľa porozdávam dobrým známym a tiež do klubov dôchodcov. Denne ich spravím okolo 600-700 a stále ma to baví,“ sumarizuje dôchodca z Vrútok
Dodáva, že on síce trubičky pečie a zatáča vareškou do podlhovastého tvaru, ale správny pomer surovín na výrobu cesta vie urobiť iba jeho manželka Elena. Odskúšala vraj už veľa receptov, kým prišla na ten najlepší.
„Sme taký pevný tím, ja mu večer namiešam cestíčko do misky a ráno, keď je odstáte, začne z neho vyrábať trubičky. Poobede zas prichystám ďalšiu várku. Oblátky robievame málo a len pre vlastnú spotrebu, pretože je s nimi veľa roboty, keďže každý kus sa musí obstrihať do okrúhleho tvaru,“ vysvetľuje Elena Vrabcová.
Krehká dobrota sa ale u Vrabcovcov nevyrába iba v predvianočnom čase. Pečú ich aj v priebehu roka, a to na svadby či narodeninové oslavy.
„Niektorí si ich dokonca kupujú namiesto zákuskov na Vianoce. Trubičky výdatne postriekajú šľahačkou a nemusia vypekať koláče,“ pridáva zaujímavosť multifunkčný Juraj, ktorý sa venuje tiež maľovaniu a vŕtaniu kraslíc, reparovaniu nábytku, odšťavovaniu ovocia či výrobe hojdačiek a dokonca aj saní.
V bielych rukavičkách
Ako ďalej manželia hovoria, v ich rodine sa ešte táto chrumkavá pochúťka určite neprejedla.
„Osobne si stále na nich rád pochutnám, veď sú lahodné. A zbožňujú ich aj naše deti a vnúčatá. Vždy sa tešia na nepodarky, ktoré im odkladám. A keď majú nachystané iba dve vrecúška, tak si zažartujú, že: Dedo, tebe sa zasa darilo...“ s úsmevom približuje Juraj Vrabec, ktorého k výrobe trubičiek priviedla jeho mama.
Keďže mali gazdovstvo, ako chlapec rodičom vždy so všetkým pomáhal a neprekážali mu ani ženské roboty.
„Najskôr sme oblátky vyrábali v železných platniach, ktoré sa nahrievali v sporáku. Pre mamu to bolo náročné, ruky ju boleli z tej ťažkej formy, tak aj preto som ju v tom vystriedal. Keď som sa oženil, kúpili sme si na to originálny stroj, lebo s ním je to oveľa jednoduchšie,“ ozrejmuje zručný senior, ktorý pracuje v bielych rukavičkách. Jednak pre dodržanie hygieny a jednak i preto, aby si nepopálil prsty, keď horúcu oblátku zatáča do tvaru trubičky.