Pečené kačacie stehná
Čo treba: kačacie stehná, soľ, sušené slivky, čerstvé jabĺčko
Postup
Kačacie stehná umyjeme, osušíme, dobre nasolíme a ak máme čas, tak ich na jeden deň necháme odstáť v chladničke. Pred pečením stehná oblžíme sušenými slivkami a čerstvými pokrájanými jabĺčkami a podlejeme vodou. Potom ich pomaly, asi dve hodiny, pečieme v rúre vyhriatej na 180 stupňov Celzia. Počas pečenia stehná podlievame výpekom. Vhodnou prílohou sú štuchané zemiaky, lokše alebo zemiakové či karlovarské knedle. Podávame s dusenou červenou kapustou.

Erik Dudáš má 16 rokov a za kuchára sa učí ešte len prvý rok. Spočiatku bol z našej návštevy aj trošku nervózny. Po prvých slovách sa tréma stratila.

„Od mala som sa motal v kuchyni, pomáhal so všetkým možným, a tak nebolo ťažké rozhodnúť sa pre toto zaujímavé remeslo. Pomáham aj pri príprave štedrovečernej večeri, vyprážam najmä rybie filé. Inak u nás nevaríme kapustnicu, ale domáci slepačí vývar. Robíme aj klasický zemiakový šalát. Na stole sú aj oblátky s medom a cesnakom. Aby sme mali veľa lásky a aby sme boli zdraví,“ začal rozprávanie mladík, ktorý býva na martinskej Kolónii Hviezda.
Vianoce má stále rád, najmä preto, že sa pri štedrej večeri stretne celá rodina – mamina, starká, krstná.
„Žiaľ, už nám chýba starký, ale určite si naňho spomenieme. Práve on mal rád pečenú kačku. Tie aj starká chovala, rovnako tak i husi. Určite by si pochutnal aj na recepte, ktorý sme sa v škole naučili,“ zamýšľal sa Erik Dudáš.
Budúci kuchár nezvykne pozerať cez sviatky rozprávky, tie sú vraj maminou záležitosťou.
„Ale aj tak som už všetky videl. Nesedíme však len pri televízore. Chodíme sa aj prejsť. Veď bývame v prekrásnej prírode pod Martinskými hoľami. To by bol hriech, keby sme nešli von,“ zasmial sa na záver Erik Dudáš.