Prvá premiéra v martinskom profesionálnom divadla bola 22. januára 1944.V týchto dňoch si teda pripomíname 75. výročie vzniku SKD Martin.
Nebojácnosť martinských divadelníkov
Úvahy o založení profesionálnej divadelnej scény v Turčianskom svätom Martine zreli dlho, vážne rozpravy na túto tému zainteresovaní činovníci viedli minimálne od vzniku Československa.
Martin mal všetky predpoklady na vznik divadla – dlhoročnú tradíciu ochotníckeho divadla, pevný a kvalitný ansámbel, známy Slovenský spevokol, nadšencov divadla z Ústredia slovenských ochotníkov (ÚSOD) a osvietencov z Matice slovenskej a najmä – priestor, Národný dom.
Za transformáciou Slovenského spevokolu na profesionálne divadlo teda stál predovšetkým podpredseda ÚSOD Ján Marták, redaktor časopisu Naše divadlo Ivan Thurzo, správca Matice slovenskej Jozef Cíger Hronský, tajomník Slovenského rozhlasu Gabriel Rapoš a režisér a herec Andrej Bagar. Nadšenie, zápal a iniciatíva tejto pätice spôsobili, že sen sa premenil na skutočnosť.
Slovenské komorné divadlo (SKD) v Martine sa stalo realitou. Bez nariadenia, smerníc a zákonov zhora, bez dekrétov, ale aj finančnej podpory mocných.
Preto aj teatrológ Vladimír Štefko nazval svoju monografiu k štyridsaťročnici martinského divadla príznačne – Divadlo, ktoré vzniklo. Knihu vydala Osveta v roku 1984 a dodnes je pokladnicou informácií a zdrojom poznania historických faktov o profesionálnom divadle v Martine.
To už prvou premiérou 22. januára 1944, hrou Emile Verhaerena Filip II. ukázalo, na ktorej strene barikády stojí. Uviesť vo vojnových časoch, s gardistami za chrbtom, vyslovene protitotalitnú hru, odsudzujúcu bezprávie a útlak a volajúcu po národnej hrdosti, chcelo poriadnu dávku odvahy a zásadovosti.
Veď ani reakcia nenechala na seba dlho čakať. Hru v Martine zahrali trikrát, potom si Martinčania za svoju provokatívnu trúfalosť museli zvykať na všadeprítomnú cenzúru. Mocní chceli nové divadlo potrestať aj inak – dúfali, že bez štátnej subvencie neprežije. Pomocná ruka Neografie, Matice a priaznivcov divadelnej múzy však nedovolila novorodencovi zahynúť.
A tak sa po ťažkom pôrode SKD predsa len udržalo pri živote. Za 75 rokov existencie viackrát potvrdilo, že nebojácnosť, ktorú dostalo pri zrode do vienka, mu je vlastná. Dokonca aj v časoch tvrdej normalizácie dokázalo do repertoáru pretlačiť tituly, na ktoré si iné dramaturgie netrúfli.
A dnes podobne – SKD si nenecháva svoje ambície ošklbať diktátom komercie. Zostáva tvorivou autorskou dielňou a neraz sa vrhá do odvážnych umeleckých projektov, ktorých výsledok či úspech vôbec nie je vopred istý.
Rok výročí SKD
75. výročie vzniku SKD si martinskí divadelníci pripomenú pracovne. V blízkosti termínu výročia, teda v piatok 25. januára chystajú premiéru novinky, hry Pavla Kyrmezera Komedia česká o bohatci a lazarovi.
„Špeciálne oslavy nechystáme, pretože je pred nami ďalšie významné výročie – na Silvestra 2019 uplynie 130 rokov od prvého verejného vystúpenia v Národnom dome, čo bolo v podstate jeho neoficiálne otvorenie. Tento dátum si chceme uctiť, pripravujeme aj menšiu publikáciu o Národnom dome a oslavy, kde nezabudneme pripomenúť ani 75. výročie vzniku SKD,“ naznačil plány jubilejného roku riaditeľ SKD František Výrostko.