MARTIN. Minulý pondelok sa síce Turiec zobudil do krásneho slnečného rána, ale ľuďom v bytoch a na pracoviskách Martina a Vrútok, ktorých vykurovanie závisí od Martinskej teplárenskej, mrzol úsmev na tvári. Studené radiátory prognózovali chlad nielen vonku, kde bolo v to ráno približne mínus desať stupňov pod nulou, ale aj na pracoviskách, v materských školách, bytoch, vo verejných budovách či v zdravotníckych zariadeniach.
„Mali sme veľkú poruchu na horúcovode, vypadol celý horúcovodný systém, vytieklo z neho kvantum vody, čo spôsobilo odstavenie obehových čerpadiel a následne aj dodávky tepla v oboch mestách, nielen v okolí miesta poruchy,“ v skratke opísal príčinu odstavenia dodávky tepla výrobný riaditeľ Martinskej teplárenskej Pavol Fillo.
Buchlo to za Jyskom
Poruchu teplári lokalizovali až po niekoľkých hodinách v mieste pod železničnou traťou približne za chrbtom obchodnej prevádzky Jysk v martinskej mestskej časti Košúty. Na mieste, ktoré sa sprístupňovalo s veľkými komplikáciami, a následne pri nábehu technológie potom postupne pracovala asi dvanástka mužov.
„Pri nábehu dodávky tepla sme uprednostnili stred Martina kvôli zdravotníckym zariadeniam a nemocnici. V nej ale výpadok nepocítili, pretože tam bežal samostatný okruh a až neskôr sme univerzitnú nemocnicu prepojili späť na centrálny horúcovod,“ opisuje výrobný riaditeľ ďalej.
Začali od centra, skončili vo Vrútkach
V priebehu pondelkového predpoludnia potom teplári postupne obnovovali dodávku tepla v Martine na Severe, v Jahodníkoch a Záturčí, krátko po poludní sa teplo dostalo aj k ľuďom na Podháji, neskor na Ľadovni, kde sa navyše pracovalo aj na odstraňovaní lokálnej poruchy, a potom prišli na rad Košúty, Priekopa a Vrútky.
„V Košútoch, Priekope a vo Vrútkach, keďže tieto lokality bezprostredne súviseli s poruchou horúcovodu, sme dokázali dodávať teplo v pondelok popoludní a večer len s istými obmedzeniami, aby sa v bytoch aspoň temperovalo,“ pokračuje ďalej P. Fillo. „Až v noci z pondelka na utorok sa podarilo úplne obnoviť dodávku tepla v celom systéme Martina a Vrútok.“
Martinská teplárenská spravuje asi 40 kilometrov horúcovodného systému, ktorý postupne inovuje, aby k poruchám takéhoto rozsahu, aký poznačil najväčšie turčianske mestá minulý týždeň, nedochádzalo. Na tento a budúci rok má spoločnosť naplánovanú výmenu potrubia na jedenástich úsekoch.

V Priekope to mali najhoršie
Peter Kašuba, predseda výboru mestskej časti Priekopa takúto argumentáciu spochybňuje. Veď Priekopa bola prakticky bez tepla takmer dva dni „Jedna vec je, že tepláreň poruchu opravila, druhá, kedy teplo dorazilo do Priekopy,“ komentuje.
„Pravdepodobne je tu čas, aby sme s plnou vážnosťou žiadali od Martinskej teplárenskej komplexnú rekonštrukciu rozvodov v Priekope, resp. inú garanciu dodávky tepla. Lebo argumentácia, že sa rozsah takej havárie nedá predvídať, neobstojí. Ľudí to stálo peniaze, prikurovali si elektrinou, a nikto im ich nevráti,“ prízvukoval.