MARTIN. VRÚTKY. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu pred závažnou smogovou situáciou v okolí Martina a Vrútok pre prachové častice PM10, ktoré tu niekoľkonásobne prekročili povolené hodnoty a miestami presiahli až 150 µg/m3. Oproti nedeli, kedy meteorológovia vydali pre Turiec prvéupozornenie pred smogovou situáciou sa tak táto hodnota ešte oveľa viac zvýšila.

Upozornenie sa pritom vydáva, ak koncentrácia PM10 prekročí hodnotu 100 µg/m3, prípustná hodnota je do 50 µg/m3.
Vysoké emisie PM10 pochádzajú najmä z dopravy a z vykurovania pevným palivom, k vyššej koncentrácii prispievajú aj nepriaznivé rozptylové podmienky. Nepriaznivú smogovú situáciu znásobuje aj slabý vietor a inverzia.
Zdravie v ohrození
Podľa meteorológov bude v nasledujúcich dňoch pretrvávať podobný ráz počasia ako v súčasnosti a odborníci preto očakávajú, že nepriaznivá smogová situácia bude pokračovať. Zvýšené hodnoty prachových mikročastíc PM10 zaznamenali aj v okresoch Ružomberok, Žilina, Trenčín, Senica a Malacky, pre tieto oblasti vydal SHMÚ upozornenie pred smogovou situáciou.
PM10 sú častice v pevnom alebo kvapalnom skupenstve s priemerom 10 µm, ktoré môžu mať akútne aj chronické účinky na zdravie. K najcitlivejším skupinám populácie patria starí ľudia, osoby s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici a astmatici, veľmi malé deti a tehotné ženy.
Nespaľovať nezmysly
SHMÚ hovoria, že množstvo emisií vpúšťaných do ovzdušia sa dá znížiť niekoľkými možnosťami, a to napríklad používaním dostatočne vysušeného dreva a dodržiavaním správnych postupov pri vykurovaní.
„Finančne náročnejšími opatreniami sú výmena starých kotlov za moderné, efektívnejšie kotly s nízkymi emisiami, zateplenie domov a výmena okien, ktoré v konečnom dôsledku prinesú aj úsporu paliva,“ navrhuje SHMÚ. Rozhodne sa však treba vyvarovať spaľovaniu odpadového dreva a drevných výrobkov a akéhokoľvek horľavého odpadu ako plastové a papierové obaly, PET fľaše, textil či pneumatiky.