S ktorými najväčšími problémami sa borí šport v Martine?
– Šport v deviatom najväčšom meste na Slovensku za posledných tridsať rokov výrazne upadol. A nejde len o vrcholové súťaže, to je len špička ľadovca. Alarmujúci je najmä významný pokles organizovaného športovania detí a mládeže. Nech si zoberieme akýkoľvek prieskum alebo štatistiku, zistíme, že telesná zdatnosť detí každým rokom klesá. Keď sa robia nábory na školách, pozorujeme významné nedostatky, dokonca až poruchy pri základnej motorike.
Najmä bývalí športovci, ale aj fanúšikovská obec poukazuje na zanedbanú športovú infraštruktúru.
– Za posledných tridsať rokov sa v Martine nepostavilo jedno väčšie športovisko. Každý o tom vie, len sa o tom akosi na oficiálnych fórach nehovorilo. Nemáme futbalový či atletický štadión, chýba nám multifunkčná športová hala, zimný štadión tiež potrebuje investície.
Problémov je veľa, aké sú ich riešenia?
– Mesto by sa malo zamerať najmä na infraštruktúru. Rozbehnuté sú viaceré väčšie projekty. Pltníky, kde nájdu svoje zázemie najmä futbalisti, je tu šanca na dokončenie tréningovej hokejovej haly, v spolupráci s krajom sa vybuduje atletický ovál a priestor vidíme i na vybudovanie multifunk-čnej športovej haly. Tieto projekty treba uchopiť a venovať sa im. Pomohlo by nám vytvorenie strategického dokumentu, ktorý by sa športovou infraštruktúrou zaoberal. Športová komisia požiadala vedenie mesta o vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá by do leta takýto dokument vytvorila.
Čo so športom na školách?

– Od infraštruktúry závisí aj športovanie detí na školách, čo musí byť tiež našou prioritou. Je zázrak, že aj v ťažkých podmienkach stále vieme zorganizovať Turčianske hry mládeže, ktoré čoskoro oslávia už 60 rokov. Na Slovensku je to výnimočné podujatie a je našou povinnosťou z neho urobiť klenot. Aj preto treba tiež aktívnejšie využívať možnosti, ktoré poskytuje ministerstvo školstva či európske fondy na zlepšenie podmienok športovania detí, mládeže, ale i širšej verejnosti.