MARTIN. Africký mor ošípaných ohrozuje už aj Slovensko. Pred pár dňami sa v Maďarsku, iba štyristo metrov od našich hraníc, našiel uhynutý osemnásťmesačný diviak.
Aj preto ministerstvo pôdohospodárstva v druhej polovici januára vydalo povolenie na mimoriadny, prakticky celoročný lov diviačej zveri a to bez ohľadu na vek a pohlavie vo všetkých poľovných revíroch na Slovensku.
Práve migrujúce diviaky sú podľa odborníkov najväčšou hrozbou zavlečenia choroby na naše územie.
Diviačia zver sa vyskytuje vo všetkých poľovných revíroch v Turci, premnožená ale podľa poznatkov poľovníkov z nášho regiónu nie je.
„Niekde je jej viac, inde menej. Nie je to stála zver, a tak migruje aj do okolitých okresov. Minulý rok bol bohatý na plody bukvíc, ktoré tvoria významnú zložku potravy diviačej zveri. Aj preto sa zdržuje najmä v lesoch a v súčasnosti pre bohatú snehovú nádielku aj vo vyšších polohách,“ povedala Zuzana Badová, vedúca kancelárie Okresnej poľovníckej komory v Martine.
V minulej poľovníckej sezóne 2017/2018 sa v Turci ulovilo 1 095 diviakov, o 31 viac ako určoval poľovný plán.
Africký mor ošípaných je akútna, vysoko nákazlivá a neliečiteľná choroba ošípaných a diviakov. Nie je prenosná na ľudí, ani na iné druhy zvierat. Prenáša sa priamym kontaktom s chorým alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat.
Prejavuje sa vysokou horúčkou, ktorá môže trvať až niekoľko dní. Ďalej apatiou, krvácaniami v podkoží, na miazgových uzlinách, vnútorných orgánoch a zväčšenou slezinou. U gravidných prasníc sa prejavuje potratmi.