MARTIN, TURANY. Konečne zima, aká má byť. Samozrejme, sneženie a mráz prinášajú aj starosti, treba odhŕňať cesty a chodníky, no mnohí ľudia sa z nej tešia. Bodaj by nie, toľko snehovej nádielky sme už dlho nezažili.
Stovky Turčanov teraz vyrážajú na hory. Najmä cez víkendy sú cesty na Martinské hole, na chaty pod Kľačianskou Magurou, Chlebom či Borišovom plné turistov. Ale určite aj inde.
Príjemná zmena
Peter Uher nie je sviatočným návštevníkom hôr, na Maguru chodí počas každého ročného obdobia.
„V každom nájdete svoje čaro, aj teraz v zime. Je to príjemná zmena. Príroda je teraz nádherná, sneh veľa urobí, všetko okolo je biele. Nie raz sa aj na chvíľu zastavím a pokochám sa tou nádherou. Človek si vyčistí myseľ, naberie energiu, cíti sa oveľa lepšie. Aj fotky si na pamiatku spravím,“ povedal Martinčan.
Ľudia sa cítia dobre aj na chate, veď pre atmosféru v nej neváhajú šliapať do kopca. Mnohí sa nepoznajú, no aj tak sa pustia do reči.
„Je to tu iné ako dolu v meste. Všetci majú k sebe bližšie. Pokecáme pri babkiných šiškách, vypijeme si kávu a sem- -tam aj to poldeci padne. To k tomu patrí. No a komu sa už nechce sedieť, tak si vonku napríklad postaví snehuliaka. Je to parádne spestrenie túry,“ podotýka Peter Uher.
Aj cesta domov býva teraz špecifická.
„Jasné, veľa ľudí sa dolu zošmýka na boboch, lopároch, ale aj igelite. Užijete si pri tom veľa zábavy. Ani sa nenazdáte a ste dole. A nikomu neprekáža, že je od snehu mokrý. Treba si to užívať, lebo ťažko povedať, či aj o rok bude toľko snehu,“ myslí si Martinčan.
Vyše dvoch metrov snehu
Obľúbeným miestom turistov či skialpinistov je i Chata pod Chlebom, ktorá by sa v tejto zime mohla premenovať i na Chatu pod snehom.