VRÚTKY. Od 90. rokov 20. storočia sa skupina žien v Klube paličkovania venuje čipkárskemu remeslu. V januári roku 2000 sa z klubu stalo OZ Pôvabnica, ktoré dodnes združuje pri zachovávaní tohto prekrásneho remesla 24 žien z turčianskeho regiónu – Martina, Vrútok a okolitých dedín.
O čipke
Paličkovaná čipka sa na Slovensko dostala s príchodom nemeckých baníkov. Okrem baníckej čipky sa rozvíjala aj roľnícka čipka – napr. spomínaná liptovská. Manželky a dcéry baníkov a roľníkov si paličkovaním zaobstarávali výzdobu, dekoráciu oblečenia – lemy na košeliach, sukniach, zásterách, golieroch, šatkách alebo ňou vytvárali celé kusy oblečenia – čepce jeden na nošenie, druhý na šveto a trecí do hrobu.
Ďalším využitím čipky boli interiérové doplnky – obrusy, obrazy, výzdoby nočných lámp, neskôr šperky... Podľa regionálnych ornamentálnych a farebných zvláštností, charakteristík na Slovensku poznáme 18 rôznych druhov čipiek – starohorská, topoľčianska, hontianska, soľnobanská... Z technologického hľadiska je paličkovaná čipka náročná ručná práca, ktorou sa vytvára textilný prvok - čipka. Tvorí sa z priadze na textilnom valci, plnenom slamou alebo pilinami, osadenom na drevenom podstavci. Ďalšími potrebami na zhotovenie paličkovanej čipky sú drevené paličky, na ktorých je navinutá priadza, nožničky, háčkovka, priesvitný papier a nehrdzavejúce špendlíky.