Podľa údajov zo štatistického úradu by ste mali byť jednou z najmladších obcí v Turci...
- To asi nebude úplne správny údaj, keďže podľa našich historických záznamov, pochádza prvá písomná zmienka o obci Podhradie z roku 1430. Budúci rok budeme teda oslavovať okrúhle 590-te výročie vzniku. Podhradie ako osada začalo vznikať pod Sučianskym hradom už v 13. storočí.
Históriu obce máte, zdá sa, v malíčku...
- Určite si ju vážime, veď sú to naše dejiny. Dokonca pripravujeme vydanie ucelenej monografie o histórií Podhradia. Akurát si nahrávame rozhovory s našimi najstaršími obyvateľmi, ktorí si kadečo zaujímavé z minulosti pamätajú, a to buď podľa vlastných zážitkov alebo z rozprávania ich rodičov. Nosia nám aj archívne fotografie. Všetky tieto zozbierané pamäti sa potom ocitnú v našej publikácií.
Históriu si však pripomínate aj na každoročných výstavách, ktoré sa konajú zhruba v čase obľúbenej akcie Kvet Podhradia.
- Áno, pozývame na ňu rôznych umelcov s ich prácami a časť vždy patrí domácej tvorbe. Mali sme
AKO VZNIKLO PODHRADIE?
História obce sa začína písať v druhej polovici 13. storočia, keď dal bývalý zvolenský župan Mikuláš z rodu Balaša na kopci Vrchmúr postaviť hrad zvaný Sučany. Ten vznikol na mieste kamenného hradiska. Podhradie ako osada začala vnikať spolu so stavbou hradu. Prvým písomným dokladom o hrade je listina od uhorského kráľa Karola Róberta z roku 1321 a existenciu obce dokladá listina uhorského kráľa Žigmunda Luxemburského z roku 1430. Priamo nad obcou na kopci Hrádok sa zachovali fragmenty valcovej veže. Hrad a strážna veža ochraňovali diaľkovú cestu Magna Via už od jej vzniku.
Ľudia sa tu živili roľníctvom, spracovaním dreva, pálením vápna a tkáčstvom.
Ako najstaršie zachované stavby v obci sú „sypárne“ z polovice 19. storočia a evanjelická škola v Podhradí z roku 1904. Národnou kultúrnou pamiatkou je pamätník padlým z obdobia SNP a zrúcaniny gotickej veže na Hrádku.
K rozvoju obce došlo v 20. storočí. Vtedy bol postavený nový urbársky mlyn a píla, vybudovaná cesta do obce a zaviedla sa elektrina. Po druhej svetovej vojne sa začali stavať rodinné domy, verejné budovy – miestny národný výbor (obecný úrad), obchod, kultúrny dom, materská škola, športový dom, športové ihrisko, dom smútku. V 21. storočí bol dokončený urbársky dom a dopravné ihrisko.
VLASTA BELLOVÁ, amatérska historička z Podhradia
napríklad výstavu patriacu vojnovým veteránom alebo výchove dieťaťa. Na stálu expozíciu, žiaľ, nemáme priestory, preto ich organizujeme v kultúrnej sále, ktorá však slúži aj na ďalšie iné účely.
Podhradie vraj vydalo aj vlastný zborník piesní s CD-čkom. O čo ide?
- Spracovali sme spevník pesničiek, ktoré sa odjakživa spievali v Podhradí alebo sa v nich spomína naša obec. CD nahrala Folklórna skupina Podhradie a Podhradská muzika.
Aké záujmové skupiny či kluby tu fungujú?
- Máme futbalový oddiel, dobrovoľných hasičov, ľudovú hudbu Podhradská muzika, Folklórnu skupinu Podhradie, Občianske združenie Kvet Podhradia, no a chceme začať pracovať aj s mládežou a založiť mládežnícky klub, aby sa mali kde stretávať.
Vaša dedina je však známa vďaka populárnemu podujatiu Kvet Podhradia, ktoré počas jedného dňa navštívi päť až sedem tisíc návštevníkov. V čom tkvie jeho úspech?