MARTIN. Na ľavom brehu rieky Turiec v Martine v blízkosti teplárne už mnohí postrehli, že tam od konca minulého leta prebiehajú rozsiahle stavebné práce.
Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku priblížil, že cieľom prestavby je odstrániť bariéry na Turci.

„Treba zabezpečiť pozdĺžnu kontinuitu riek a spriechodniť bariéry na vodných tokoch pre migráciu rýb a iných vodných živočíchov,“ vysvetlil Bocák zmysel stavby a dodal, že práve preto budujúrybovod s trasovaním na ľavom brehu Turca, ktorý je pokračovaním síce existujúceho, ale nefunkčného rybovodu.
Máme v Turci ešte hlavátku?
Aj podľa ochranárov je takáto výstavba dôležitá pre rôzne živočíchy, aby mohli migrovať za potravou alebo za rozmnožovaním.
„Rybovody vznikajú na neprekonateľných bariérach na toku, kde existuje nepriechodná prekážka, cez ktorú sa ryby nedokážu dostať,“ povedal Andrej Súľovský, ochranár z Národného parku Veľká Fatra. Ako ďalej doplnil, v minulosti sa rybovody robili tak, že ich funkčnosť bola buď veľmi obmedzená alebo dokonca boli úplne nefunkčné.
„Boli väčšinou krátke, voda tadiaľ tiekla veľmi rýchlo, a tak v nich vznikalo spenené prostredie, v ktorom sa ryby nevedeli orientovať. Takže aj ich migrácia bola veľmi slabá, čo sa prejavilo zmenšovaním početnosti. Takto niektoré populácie rýb aj vyhynuli,“ ozrejmil Andrej Súľovský.
Podľa jeho ďalších slov bol tok rieky Turiec kedysi chránený a to z dôvodu kvôli hlavátke podunajskej, ktorá bola v tomto toku veľmi početná.