MARTIN. Jednou z mála škôl, ktorá s hrdosťou poukazuje na vzopretie sa fašistickému režimu počas druhej svetovej vojny a na oslobodzovacie hnutie, je Spojená škola v Martine, zameraná na výchovu strojárskych, elektrotechnických a automobilových profesií.
Ako prebehali boje
Strojári z Turca si aj v tomto roku pripomenuli oslobodenie Martina slávnostnou akadémiou so spomienkovým a kultúrnym programom, ktorá sa konala v kinosále školy.

Približne tridsať študentov pod vedením pedagógov Evy Frankovej, Magdy Litvajovej a technika Milana Kapolku pripravili pre ostatných spolužiakov zaujímavý program, aby sa dozvedeli o oslobodzovacích bojoch nášho regiónu i samotného mesta.
Oslobodenie Turca bolo spoločným úsilím vojsk Červenej armády, rumunských vojakov a vojakov 1. československého armádneho zboru. Nemci pred Martinom vytvorili 11 km dlhú obrannú líniu. Pokiaľ Šútovo, Ratkovo, Krpeľany a Turany boli oslobodené už 8. apríla, fašistická obrana v metropole Turca odolávala osloboditeľom ešte takmer tri dni. Až 11. apríla o šiestej hodine ráno vstúpili do mesta oslobodzovacie jednotky a približne o 10. hodine predpoludním bola oslobodená aj Priekopa a Vrútky. Boje sa presunuli do Strečnianskej tiesňavy, kde sa front zastavil takmer na tri týždne. Pri oslobodzovacích bojoch v Turci padlo 427 príslušníkov sovietskej, rumunskej a československej armády.
Múzeum na holiach
Program v kinosále Spojenej školy v Martine zapadol do martinských osláv 74. výročia oslobodenia. Pútavou časťou bola ukážka ručných zbraní, ktoré priniesli a prezentovali členovia Klubu vojenskej histórie Bojovník z Martina.
V programe sa hovorilo tiež o povstaleckých bojoch priamo v regióne, o účasti zahraničných odbojových skupín, predovšetkým z Ruska a Francúzska, Chvályhodné je tiež, že škola sa už niekoľko rokov stará o Pamätník francúzskym partizánom na Martinských holiach. Pietne miesto roku 2016 zrekonštruovala a žiaci ho pravidelne navštevujú. V spolupráci s francúzskym veľvyslanectvom vo Varšave a ďalšími štátnymi organizáciami sa snaží získať peniaze na rekonštrukciu partizánskeho bunkra. Ak všetko dobre dopadne, snáď už o rok, sa dočkáme v priestore Martinských holí miniatúrneho múzea.
Autor: Milan Petržel