PODHRADIE
Občania Podhradia sa v deň smutného výročia stretli pred Obecným úradom a potom prešli celou dedinoi na cintorín, kde nasledovalo položenie venca a zapálenie sviečok na spoločný hrob osloboditeľov. Nechýbali príhovory spestrené spevom miestnych folkloristov.
Na oslobodení obce sa zúčastnila IV. brigáda Československého armádneho zboru pod vedením nadporučíka Egida Pepicha. Boj o Podhradie nebol jednoduchý. Hoci Podhradie bolo považované za oslobodené už 8. apríla, nad ránom na 9. apríla sa uskutočnil ešte posledný boj. Na miestnom cintoríne je pochovaných deväť mladých ľudí z iných obcí Československa, a to vojaci, slobodníci a čatár, ktorí bojovali pod vedením nadporučíka Bruna Streita. Okrem nich sa na pamätnej tabuli nachádza šesť Podhradčanov. Traja z nich boli zavraždení v Martine na Bukovinách, jeden položil svoj život na Dukle a dvaja padli pri bojoch v Priekope.
SUČANY
V Sučanoch sa pripomienka konala na cintoríne pri Pamätníku padlých. Aj tu sa v príhovoroch spomínalo na minulosť. Sučany boli oslobodené v skorých ranných hodinách 11. apríla 1945. Po prelomení obrany okupantov vo Veľkej Fatre obec oslobodzovala prvá, tretia a štvrtá brigáda 1. Československého armádneho zboru z východného smeru od Podhradia. V boji padlo deväť príslušníkov armádneho zboru. Do Sučian sa po vojne nevrátilo 113 obyvateľov, ktorí zahynuli v protifašistickom odboji počas SNP, oslobodzovaní obce, ale aj v koncentračných táboroch. Po odznení piesne v podaní speváckej skupiny Sučianka sa k pamätníku položili vence, ktorými si prítomní uctili všetkých, ktorí obetovali svoje životy za našu slobodu.
PRÍBOVCE
Oslobodenie Príboviec spod nemeckej okupácie si pripomenuli tiež členovia miestneho Evanjelického cirkevného spolu s tamojšími dôchodcami. Stalo sa tak počas Služieb Božích v evanjelickom kostole.
Katarína Konrádová priblížila históriu odbojového hnutia v Príbovciach, ako aj prínos vtedajšieho zborového farára Jána Chalupku , ktorý tu pôsobil v rokoch 1943 až 1997. Ján Chalupka bol predsedom Revolučného národného výboru v Príbovciach, ako aj člen Okresného revolučného národného výboru v Martine.
V septembri 1944 musel ujsť a schovať sa pred nemeckými okupantami, ktorí po potlačení Slovenského národného povstania obsadili Príbovce 21. septembra 1944. V obci sa vystriedali jednotky nemeckej, vlasovej a maďarskej armády. Bezohľadne si počínali proti známym členom komunistickej strany, odbojárom, členom a funkcionárom revolučných národných výborov, podporovateľom partizánov a povstaleckých jednotiek.
Ján Chalupka sa najprv ukrýval, no neskôr bol zatknutý gestapom a vyšetrovaný. Po prepustení z väzenia aj naďalej pracoval ako predseda RNV. Po oslobodení Príboviec a po skončení druhej svetovej vojny pôsobil Ján Chalúpka ešte v rokoch 1945 až 1947 vo funkcii predsedu Miestneho národného výboru v Príbovciach Zároveň bol aj istý čas predsedom Miestnej odbočky Zväzu ľudových protifašistických bojovníkov.
Autor: VB, DP, ĽŽ