Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra

Cudzinci pracujú na Slovensku, Slováci v zahraničí. Musí to tak byť?

Viac peňazí, lepšie sociálne istoty. Dôvody, pre ktoré Slováci pracujú v zahraničí. Môže sa to zmeniť?

(Zdroj: Ilustr.foto: Kia)

Je to tak. Slováci pracujú v zahraničí, menej atraktívne miesta obsadzujú u nás cudzinci. Je to trend, ktorý nemožno zastaviť, lebo ľudia spoza hraníc zastávajú miesta, ktoré sú pre našincov nelukratívne. Druhou stranou mince je stav hospodárstva na Slovensku, ktorý konzervuje nízke zárobky a nevytvára sociálne zázemie, ktoré by bolo možné porovnať s vyspelými krajinami Európy. Aj o tom je špeciálna príloha Trh práce a vzdelávania, ktorá je súčasťou týždenníkov MY.

Najviac nezamestnaných má pred šesťdesiatkou a základné vzdelanie

Článok pokračuje pod video reklamou

Ku koncu marca dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,03 percenta. V krajine je viac ako 88-tisíc voľných pracovných miest, najviac chýbajú operátori a montéri strojov a zariadení.

Na úradoch práce na Slovensku evidovali ku koncu marca tohto roka 169 779 uchádzačov o zamestnanie. Viac ako polovicu z nich tvorili ženy, takmer šesťtisíc evidovaných je so zdravotným postihnutím.

Najviac žien bolo v marci bez práce na východe Slovenska, len v Prešovskom a Košickom kraji ich mali v evidencii vyše 43-tisíc. Naopak, najlepšie uplatnenie na pracovnom trhu našli ženy v Trnavskom kraji, kde ich ako nezamestnané evidovali len v 5118 prípadoch.

Bez práce boli minulý mesiac častejšie absolventi stredných ako vysokých škôl, v evidencii mali úrady aj 1210 mladistvých, z ktorých 165 neukončilo ani základnú školu.

Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola ku koncu marca v okresoch Rimavská Sobota (16,10 %), Kežmarok (15,28 %) a Rožňava (14,37 %), najmenej nezamestnaných evidovali okresy Trenčín (1,70 %), Hlohovec (1,87 %) a Šaľa (1,93 %). Najbližšie k celoslovenskej miere evidovanej nezamestnanosti, ktorá bola na úrovni 5,03 percenta, mali okresy Dolný Kubín (5,08 %) a Poprad (4,92 %).

O prácu prišli ľudia v službách aj administratíve

Ak sa na marcové čísla pozrieme z pohľadu profesie, ktorú čerstvo zaevidovaní uchádzači o zamestnanie vykonávali naposledy, najviac bolo pomocných a nekvalifikovaných pracovníkov. Tí do evidencie najmasívnejšie pribudli v Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom i Košickom kraji.

Nasledujú pracovníci v obchode a službách, najmä v Bratislavskom, Trnavskom a Žilinskom kraji, a administratívni pracovníci. Zo štatistík sa vymyká Trenčiansky kraj, kde najviac nových nezamestnaných naposledy pracovalo ako operátori a montéri strojov a zariadení.

Najmenej novo evidovaných bolo príslušníkov ozbrojených síl a kvalifikovaných pracovníkov v poľnohospodárstve, lesníctve a rybárstve.

Z pohľadu vzdelania pribudli do evidencie úradov práce v marci najčastejšie ľudia s úplným stredným odborným vzdelaním (5457), najmenej nových uchádzačov o zamestnanie malo vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa (60) a vyššie odborné vzdelanie (93).

Kto sú najčastejší nezamestnaní?

Štatistiky úradov práce odpovedajú aj na otázku, ako vyzerá najviac slovenských nezamestnaných. Najviac ľudí v evidencii má základné vzdelanie, naposledy pracovali v priemyselnej výrobe a majú 55 – 59 rokov. Viac je žien ako mužov a najviac ľudí je v evidencii menej ako tri mesiace.

Absolventi mali najväčšiu šancu v Bratislave

Firmám na trhu práce podľa štatistík v marci najviac chýbali operátori a montéri strojov, dopyt bol aj po kvalifikovaných pracovníkoch a remeselníkoch. Ich nedostatok sa prejavil najmä v okresoch Nitra a Žilina, najviac operátorov do výroby hľadali firmy v okresoch Bratislava IV. a Trnava.

Najmenej voľných pracovných miest bolo ku koncu marce v ozbrojených silách a medzi zákonodarcami a riadiacimi pracovníkmi.

Absolventi mali najväčšiu šancu zamestnať sa v okrese Bratislava IV, najmenej vhodných ponúk, len päť, mali pre nich zamestnávatelia z okresu Gelnica.

Najviac pozícií vhodných pre ľudí so zdravotným postihnutím ponúkali spoločnosti z okresov Nitra (295 voľných pracovných miest) a Trnava (242 voľných pracovných miest).

LENKA ŠTEPÁNEKOVÁ

ANKETA MY TÝŽDENNÍKY

Prečo podľa vás odchádzajú Slováci pracovať do zahraničia?

Je v poriadku, že voľné pracovné miesta na Slovensku obsadzujú aj pracovníci zo zahraničia?

NIKOL, 21 rokov, študentka, Topoľčany

- Slováci odchádzajú do zahraničia preto, lebo Slovensko ponúka málo pracovných ponúk a ak sa aj nejaké ponuky nájdu, mzda za vykonanú prácu je smiešna. Človek nemá šancu z toho vyžiť, nehovoriac o tom, ak má ešte aj rodinu. Kvôli tomu musí jeden člen z rodiny odísť do zahraničia a zarobiť peniaze na živobytie. Podľa mňa nie je v poriadku, že voľné pracovné miesta obsadzujú cudzinci, ktorí sú ochotní robiť aj za pár eur. Týmto spôsobom vyšachujú našinca z pracovného miesta. Ak je cudzinec ochotný pracovať aj za nízku mzdu, zamestnávatelia nemajú potrebu zvyšovať platy. Mali by sme sa zamyslieť na tým, ako bude o pár rokov vyzerať naša republika, ak to takto pôjde ďalej.

LADISLAV FRTÚS, 60 rokov, školník, Levice

- Je to jednoduché - odchádzajú kvôli vyššiemu zárobku. A aj sociálne zabezpečenie je lepšie. Mladí v zahraničí vidia väčšiu perspektívu. Ak nevieme u nás obsadiť pracovné miesta Slovákmi, je prirodzené, že prídu ľudia zo zahraničia. U nás zarobia viac ako doma. Má to rovnaké dôvody, ako keď naši chodia pracovať za hranice.

FILIP SLÚKA, 29 rokov, projektový manažér, Zvolen (žije v Prahe)

- Vidím dva hlavné dôvody, ktoré spolu súvisia. Aktuálna politická situácia a pracovné (mzdové) podmienky. Bohužiaľ, okrem Bratislavy človek väčšinou nemá veľa možností ušetriť nejaký zmysluplný obnos peňazí. Problém je i s podnikaním, mladí a ambiciózni ľudia sú znechutení aktuálnou situáciou a korupciou, preto utekajú za hranice. Osobne si ale myslím, že práve teraz sa to láme a generácia mladých, ktorá sa v posledných rokoch presadila v zahraničí, sa pomaly začne vracať domov a môže nastať pozitívna zmena.

- Zahraniční pracovníci mi absolútne neprekážajú, som za otvorenú spoločnosť. Naviac, nezamestnanosť je dnes pomerne nízka, to znamená, že kto chce a nutne to potrebuje, tak si prácu nájde. Často sa stretávam s tým, že ak je nejaká pracovná pozícia obsadená niekým zo zahraničia, je to preto, že pre našinca je tá práca podradná a odmietne ju. Každopádne, všetci máme rovnaké podmienky (cudzinci častokrát ešte ťažšie kvôli jazykovej bariére), som zástancom toho, aby vždy vyhral ten najlepší, bez ohľadu na jeho pôvod.

JÚLIA NOVOTNÁ, 37 rokov, administratívna pracovníčka, Prešov

- Myslím si, že práca na Slovensku nie je ohodnotená tak, ako by mala byť. Mnoho rodín má problém vyžiť a jediné riešenie je odchod za prácou do zahraničia. Je mi veľmi ľúto, že systém je nastavený tak, že musia kvôli živobytiu trpieť rodiny, lebo rodičia sú odtrhnutí od detí.

- Neviem, či je to dobré, ak u nás pracujú cudzinci, ale je to dôsledok toho, že svojich ľudí neoceníme. Nuž prídu ešte chudobnejší z iných krajín, ktorým naše platy stačia. Niekto pracovať musí, ale mali by sme zamestnať a oceniť v prvom rade našich ľudí.

PAVOL KRKOŠKA, 41 rokov, samostatne zárobkovo činná osoba, Čadca

- Čo sa týka odchodu za prácou do zahraničia, v tomto prípade určite zohrávajú rozhodujúcu úlohu financie. Z Kysúc aj v minulosti a v podstate doposiaľ odchádzajú ľudia za robotou napríklad do susedného Česka. Veď, vieme, čo sú „týždňovkári“.

- Ak firma nemôže získať zamestnancov v regióne, kde pôsobí, potom nemá inú možnosť, ako to riešiť cudzincami. Toto ale nie je problém fabrík na Kysuciach. Aj tie so zahraničnými majiteľmi zamestnávajú väčšinou „našincov“.

ELYS MONTILLA, 26 rokov, záchranárka, Banská Štiavnica (žije v Prahe)

- Z Banskej Štiavnice som odišla, keď som mala 18 rokov,tesne po maturite. Do Prahy som sa odsťahovala kvôli škole a už som si tam zvykla. Keby som vedela, že na strednom Slovensku nájdem dostatočné pracovné uplatnenie s adekvátnym ohodnotením, bola by som ochotná uvažovať o zmene. Do Štiavnice sa vždy rada vraciam, ale neviem, či by som si ešte zvykla. Tie možnosti sú neporovnateľné.

- Migrácia je normálny jav, niekto odíde a niekto príde.

LADISLAV PAVELEK, 60 rokov, Istebné

- Mám dvoch synov, ktorí pracujú v zahraničí. Jeden sa na chvíľu vrátil domov, no po niekoľkých slovenských výplatách to vzdal a opäť pracuje v zahraničí. Na západe dostane oveľa lepší plat a s tým je spojená lepšia životná úroveň. So synom som vďaka tomu absolvoval trip po Španielsku, Islande, Dánsku a Nórsku. Cena letenky, auta z požičovne, ubytovania nehrali úlohu. Poľahky zarobil na tento výlet. Ďalším dôvodom odchodu niektorých mladých ľudí je, že sú zhnusení z politiky, neveria našim politikom, nevidia tu budúcnosť.

- Príchod zahraničných pracovníkov na Slovensko je nutnosť. My chodíme pracovať na západ a niekto musí pracovať namiesto našich ľudí. Kto príde? Nemec, Angličan, Rakúšan? Určite nie. Slovensko je atraktívne jedine pre Ukrajinca, Rumuna, Srba. V našom podniku pracujú Ukrajinci a sú šťastní, že na ich pomery zarobia dobre. Peniaze zarobené u nás im umožnia prísť domov s takým pocitom primeranej pláce, ako keď sa Slovák vráti zo západu.

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C5W8U na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:
Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom M5W8U na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť (viac na www.sme.sk/vop).
Ďalšie možnosti platby:

Už mám predplatné - prihlásiť sa

S predplatným získate:
 • neobmedzený prístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk
 • viac ako 20-ročný archív Sme.sk
 • čítanie a rozhovory z príloh TV OKO/TV SVET, Víkend a Fórum
 • neobmedzený počet diskusných príspevkov
 • neobmedzený prístup k videám a slovenským filmom na Sme.sk
 • dostupné na PC a v aplikáciach Android a iPhone

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant
 2. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci
 3. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky
 4. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 5. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 6. Aj s SUV môžete jazdiť ekologicky a ekonomicky
 7. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov?
 8. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 9. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 10. Nestarnú, ale dozrievajú
 1. Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie
 2. Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?
 3. P3 začína na východe Slovenska s výstavbou parku
 4. Zľavnené študentské lístky na dopravu s ISIC už aj cez mobil
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope
 6. Kto vyhrá súboj medzi prírodnými a syntetickými diamantmi?
 7. Otvorenie nového sídla DELTA sprevádzala virtuálna realita
 8. Podnikateľský úver, s ktorým ušetríte
 9. Limitovaná ponuka: balík SME.sk + DIGI GO so zľavou až 52 %
 10. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie
 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 13 423
 2. Čo všetko dnes majú deti v mobiloch? Boli by ste prekvapení 12 859
 3. Čo na aute vymyslela žena a čo výrobca telefónov? 12 578
 4. Vysokoškoláci zarobia už o 587 eur viac ako stredoškoláci 10 283
 5. Lidl je odteraz všade! Vitajte v Lidl e-shope 10 192
 6. Luxusný hybrid za 22 900 eur. Nadpriemerný už v základnej výbave 10 173
 7. Týmto trikom sa dajú v aute umiestniť tri autosedačky 9 953
 8. 5 rád Ľudmily Kolesárovej, ako napísať projekt a získať grant 9 366
 9. Výskumný park v Rakúsku zistil, ako sa býva najzdravšie 8 978
 10. Vyrába koláče pre celiatikov. Najobľúbenejšie zákusky prekvapia 8 794

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Výsledkový servis malého futbalu + FOTO

V prvej lige Zel porazil Bambariakov a spravil veľký krok k celkovému víťazstvu. Druhá liga už skončila, pričom prvenstvo si vybojoval Newbies

V II. mestskej lige sa cez víkend hralo záverečné kolo.

Bez tímovej jednotky to nešlo ideálne

Z východu si Valčanai žiadne body domov nepriviezli.

Pred zápasom v Michalovciach.

Martinčania očarili Prahu

Slovenské komorné divadlo v Martine uviedlo na festivale úspešnú inscenáciu Zem pamätá.

 Ďakovačka po úspešnom predstavení.

Hádzanári vyzvú v pohári silné Košice

Martinskí hádzanári utrpeli v Pezinku druhú prehru v ročníku. V stredu na nich čaká súboj Slovenského pohára. Doma privítajú Crows Košice, ktoré v extralige ešte neprehrali.

Martin prehral v Pezinku.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Trocha kokaínu a veľa trávy. V Bučanoch zasahovali kukláči

Trnavskí kriminalisti v spolupráci s príslušníkmi NAKA odhalili v obci Bučany pestovateľa marihuany.

Prepadla sa cesta, úsek policajti uzavreli

Medzi obcami Merašice a Dolné Trhovište v okrese Hlohovec sa prepadla vozovka.

Splnili všetky podmienky, z obce Nesvady bude mesto

Nesvady sa stanú mestom od 1. januára budúceho roka.

Logistický park známej značky by mali otvoriť začiatkom budúceho roka

V areáli CTParku v Trnave bude mať spoločnosť prenajatých 50 tisíc štvorcových metrov.

Vybrali SME

Už ste čítali?